Архімандрит Григорій (Зуміс) ігумен афонського монастиря Дохіар помер на 77 році життя 22 жовтня. Пропонуємо вам вислови афонського старця про різні сфери нашого життя.
Церква
«Ми побудували вавилонську вежу, в якій не чути голосу Церкви, і тому ми не можемо знайти спільну мову один з одним. Хто в ліс, хто по дрова. Нехай прийде до нас Дух Святий. Ми потребуємо людей, які шукають в собі Царства Небесного».
«Церква, міцно тримай повіддя. Не бійся: твої руки зітруться до крові, але ти зробиш добро ».
«Православна Церква зараз переслідувана, де б вона не знаходилася. Зараз дуже страшний час. І від нас потрібні смиренність і молитви. Але — і сповідування. Зараз має бути час сповідників. Є період апостолів, пророків, мучеників. Зараз — сповідників. Кожен християнин повинен сповідувати Христа. Без цього сповідання нічого не буде ».
«Люди від Церкви не чекають ні їжі, ні пиття, ні спочинку плоті. Єдине, що ми чекаємо — прощення гріхів. Це робить Христос. Свята Трапеза з’єднує Бога і людину. Кожен клірик повинен постаратися і привести людину до святої Трапези. До неї ми торкаємося через Причастя, через антидор, який ми беремо, через те, що цілуємо руки священика. Це і є ті ліки, які пропонує Церква».
Українська Православна Церква, Митрополит Онуфрій
«Дуже люблю й шаную Блаженнішого Митрополита Онуфрія. Ми знайомі багато років. Нам би в Грецію такого Предстоятеля».
«Деякі люди, як би вони не намагалися це приховати, приваблюють до себе, як мед бджіл. Владика Онуфрій — якраз такий привабливий. Людина м’яка, добра. Спокійна, але рішуча».
Сім’я
«Хороша сім’я показує багато хороших прикладів дітям: коли батьки не лаються, не кричать, не ображають один одного. Якщо у них є якісь розбіжності, вони не повинні з’ясовувати їх перед дітьми».
«Щоб не було такого, що батько говорить одне, а мати — інше, потрібно, щоб у подружніх стосунках була гармонія. Як казав Платон, чеснотам людина повинна навчатися».
«Потрібно стежити за бабусями і дідусями, так як часто вони завдають дітям дуже великої шкоди. Якщо бабуся і дідусь — люди Божі, тримайте їх ближче до сім’ї, якщо ні — то подалі. На жаль, хресні батьки часто не дотримуються Євангельських заповідей, показуючи дітям поганий приклад».
Сучасна жінка
«Церква вчить, що жінка, коли вона разом з Христом, стає сильнішою чоловіка і здатною на все. Ніякий страх її не затьмарює. Долається жіноче самолюбство і боягузтво і вона жертвує собою заради інших».
«Жінки-мироносиці свідчать, що жінка в Церкві — найцінніше. Навпаки, жінка поза Церквою — справжня драна ганчірка, яку кожен може вертіти в руках, поки, зрештою, хтось не викине на смітник. Жінка, яка живе з Христом, де б не з’явилася, всюди несе радість ».
«У всі часи чоловіки хотіли бачити красивих жінок, але не таких як сьогодні, що складаються тільки з кісток і плоті. Жінка, яка живе з Христом, має три відмінних властивості: вона скромна, смиренна і задовольняється малим. Сучасна жінка світу цього теж має три відмінних властивості: вона непристойна, невірна, жадає грошей і сексу. Все робить для того, щоб привернути протилежну стать».
Милостиня, гроші
«Будьте ласкаві. Ніколи не міряйтесь грошима в кишенях — отримуйте і віддавайте. І Бог вам поверне сторицею».
«Якщо в сім’ї є гроші, нехай вони творять милостиню, нехай допомагають для порятунку душі. Нехай наші діти не носять кращий одяг, нехай їдять не як царські діти, в той час як інші голодують».
«… Банківською карткою я буду купувати свічки в церкві? Пластиковою карткою буду давати милостиню? Ви мовчите, бо боїтеся говорити? А володарі щодня веселяться на наших похоронах і танцюють на наших могилах, наспівуючи: «Ми їх розчавили, знищили, видоїли». Всюди встановили електронні доїльні апарати».
«Господь не засуджував багатство, Він засуджував зловживання багатством. Зловживання — це те, що притаманне здебільшого олігархам. Але ж треба розуміти: всі блага, які дарує Бог, — це дари Божі. І якщо багата людина допомагає людям, то буде ще більше мати, а народ буде тільки радіти її успіхам. І ангели будуть задоволені».
Смирення
«Послух вирощує смиренність, а смиренність — це рай. Найбільш безпечна дорога в Царство Небесне — це смирення і бідність ».
«Ми повинні постійно себе гамувати, щогодини «гризти землю », як ніби нам потрібно ужитися з дикими звірами, і тоді ми будемо жити з іншими в світі, якими б вони не були. Це мучеництво, а одночасно і таїнство спільного життя людей, що походять з різних місць і отримали різне виховання, я за своє життя бачив багато разів, і все більше переконуюся в правоті цього твердження».