24 жовтня виповнилося 140 років від дня народження Павла Григоровича Чеснокова.
«Далеко не всяке зібрання співаючих можна назвати хором». Ці слова приписують Павлу Чеснокову.
Він складав і світську музику, але прославився, в першу чергу, як церковний православний композитор. Його енциклопедичну роботу «Хор і керування ним» можна назвати біблією хорових диригентів.
Його ім’я називають разом з іменами таких корифеїв, як Рахманінов і Чайковський. Спадщина Чеснокова включає близько п’ятисот хорових творів.
Він писав обробки народних пісень, хори і романси на вірші російських поетів, дитячі пісні. Але основна частина його творчості — духовні твори: авторські пісні та перекладання традиційних розспівів православного богослужіння.
У їх числі — повні цикли Літургії і Всенощної служби, опуси «Хваліть ім’я Господнє», «Велике славослів’я», «До Пресвятої Владичиці» та інші твори, що увійшли до золотого фонду церковної музичної культури.
Музика Чеснокова глибоко національна і самобутня, кожна його мелодія допомагає донести слова молитви до віруючих сердець.
Безумовно, в радянські роки церковну музику Павла Григоровича не робили. Але в 80-е духовні твори Чеснокова стали проникати в репертуар академічних хорів і витримали випробування найсуворішим судом — часом.
Автор: Сергій Себо