23 поради і висловлювання Феофана Затворника у День пам’яті святителя

23 січня Православна Церква згадує  святителя Феофана Затворника — одного з найбільш впливових духовних письменників 19-го століття, який став великим учителем християнського життя.

Його твори вкрай необхідні всім спраглим порятунку. Його не можна читати без благоговіння, без трепету душевного. Він розповідає нам про Бога і про нашу душу, відкриває віконце в інший світ… І це відчуває кожен, бо істина сама свідчить за себе.

Єпископ Феофан залишив нам безцінний скарб у вигляді більш 60-ти духовних творів. Ось лише деякі його поради та висловлювання.

 1. Не кажіть: «Не можу». Це слово — не християнське. Християнське слово: «Все можу». Але не сам по собі, а з Господом, який укріпляє нас.
 2. Похмуре, відштовхуюче життя не є Божим життям. Коли Спаситель сказав тим, хто поститься, щоб вмивалися, голову помазували і причісувались, то розумів саме, щоб не були похмурими.
 3. Ворог зазвичай підбігає і твердить: не даруй, інакше заклюють. Бреше він. Найкраща охорона від клювання — смиренна поступливість.
 4. Про часте причастя нічого не можна сказати несхвального. Але міра в місяць один раз або два рази — сама мірна.
 5. З одним Євангелієм або Новим Заповітом можна цілий вік прожити — і все читати. Сто раз прочитай, а там все одно все буде недочитаними.
 6. Слід про життєві справи клопотати, як про речі, Господом доручені, і як перед Господом. Коли так налаштовані, то жодна справа життєва не викинете вашої думки від Бога, а, навпаки, наблизить до Нього.
 7. З веселими не знайомтеся, а з богобоязливими.
 8. Є люди, які думають, що розширюють коло свободи, якщо не обмежують своїх бажань, але вони схожі на мавп, які самовільно заплутують себе в сітці.
 9. Коли прийде самовихваляння, збирайте тоді все з попереднього життя, чого, по совісті, похвалити не можете і завалюйте цим помисли, що повстають.
 10. Коли молишся Богу, краще не уявляти Його ніяк, а тільки вірувати, що Він є: є поряд і все бачить і чує.
 11. Господарські справи можуть вибачати тільки недовге стояння на молитві, а зубожіння внутрішньої молитви вибачати не можуть.
 12. Бог не чує? Бог все чує і бачить. Тільки бажання твоє виконати не знаходить корисним для тебе.
 13. Як вогню бійтеся діяти по пристрасті. Де хоч мала тінь пристрасті, там не чекай пуття. Тут ховається ворог і все переплутає.
 14. Не думайте, що можна давати волю думкам, почуттям, словам і діям. Треба тримати все на прив’язі і управляти собою.
 15. Поки тіло буде спочивати, не чекайте нічого доброго.
 16. Коли п’єте воду, то виймаєте і найменшу мушку, що потрапила туди; коли скалка попаде в палець, навіть ледь помітна, ви поспішаєте позбутися її; коли потрапить в око порошинка, ви піднімаєте великі сили, щоб скоріше очистити від неї очі. Так покладіть собі законом діяти і по відношенню до пристрастей: в якому б маленькому вигляді вони не виявлялися, поспішайте вигнати їх, і так безжально, щоб і сліду їх не залишилося.
 17. Бійся залишатися без всякого керівництва; шукай його як першого блага.
 18. Те правда, що все рідше і рідше можна знайти людину, до якої можна було б благонадійно звернутися за порадами про духовне життя. Але такі люди завжди є і будуть. І бажаючий завжди знаходить їх по милості Божій.
 19. Треба молитися Богу, йдучи до духівника з питанням, і просити Бога, щоб вклав потрібну думку духівнику.
 20. Справжній послух виконується, попри те, що не видно підстав і не через своє небажання.
 21. Пам’ятай, що коли говориш, ти, народжуєш слово, і воно ніколи не помре, але житиме до Страшного Суду. Воно стане перед тобою і буде за тебе або проти тебе.
 22. Хто ж це вам сказав, що важко врятуватися? Варто тільки захотіти і взятися за справу рішуче — і порятунок готовий.
 23. Скрізь можна врятуватися і всюди загинути. Перший ангел між ангелами загинув. Апостол між апостолами в присутності Самого Господа загинув. А розбійник — і на хресті врятувався.

Добавить комментарий