Чи потрібна Богу наша молитва?

Слово «потрібна» ми можемо використовувати в двох різних значеннях. Одна людина може бути потрібна нам тому, що вона задовольняє якісь наші потреби: дає нам заробити грошей, втішає нас на самоті або підбадьорює нас, коли ми сумуємо. У цьому сенсі Богу ніхто не потрібен — Свята Трійця має повноту життя, радості, любові, спілкування. У Бога немає потреб, які міг би заповнити хтось інший.

Але людина може бути нам потрібною і в іншому сенсі: коли ми любимо і хочемо віддавати. Як батько, наприклад, може любити дитину. Дитина нічого не може дати, вона тільки бере величезну кількість сил, часу і ресурсів. Проте, вона потрібна, навіть абсолютно необхідна люблячим батькам, вони радіють, коли вона розмовляє з ними.

У Достоєвського є відома фраза про те, що радість Бога про покаяння грішника подібна радості матері, яка бачить першу посмішку свого немовляти. Мати не отримує якоїсь вигоди від цієї посмішки — лише радість.

Як сказав митрополит Антоній Сурожський, «ми Богові не потрібні, ми Йому бажані». Він з радістю приймає наші молитви і, більш того, робить їх важливим інструментом, через який він діє в творінні.

Він смиренно дозволяє нам бути причиною Його дій в світі: ми молимося — і він відповідає. І найважливіші зміни, які робить молитва, — це зміни в нас самих. Щоб бути в змозі увійти в блаженну вічність, для якої ми створені, ми повинні глибоко змінитися, — і ми змінюємося через молитву. Молитва, звичайно, потрібна нам. Але вона потрібна і Богу, як матері потрібно, щоб дитина їй посміхнулась.

Просвітницький проект «Академія віри»

Добавить комментарий