Я заздрю: як подолати цю пристрасть?

Заздрість відноситься до однієї з найважчих пристрастей, вона порушує мир душевний і супроводжується бурею нав’язливих злих помислів. Щоб впоратись з цією пристрастю, варто скористатись порадами Оптинських старців.

Перші ознаки заздрості — недоречні ревнощі і суперництво

Преподобний Амвросій вчив помічати перші ознаки заздрості, які проявляються в недоречних ревнощах і суперництві:

«Заздрість спочатку виявляється недоречними ревнощами і суперництвом, а потім завзяттям з досадою і осудженням того, кому заздримо».

Причина заздрості

На питання духовного чада, в чому причина заздрості і ревнощів, преподобний Макарій відповідав наступним чином:

«Питаєш, звідки в тебе таке ненависне почуття, коли чуєш похвалу іншим, і як від того позбутися? Що наводить це збентеження, то вже і є пристрасть, що лежить в тобі, і це зарозумілість … А коли будеш собі докоряти і плекати смирення, то зцілишся. Звичайно, причина спокуси — гордість, бо від неї ревнощі і заздрість відбуваються ».

Як боротися із заздрістю

Преподобний Макарій навчав боротися з помислами заздрості на самому початку, поки вони ще «вавилонські немовлята»:

«Бога ради, не допускай цьому Каїновому насінню зростати в тобі, але придушуй малі паростки його, вбивай  «немовлят вавилонських», поки вони ще немовлята».

Допомагають у цьому, за словами Преподобного, самодокоряння і смирення.

Преподобний Амвросій також наставляв помічати в своєму серці найменші початкові ознаки заздрості і боротися з ними молитвою, смиренної сповіддю і розсудливим мовчанням:

«Вона, як і всі інші пристрасті, має різні розміри і ступені, і тому ми повинні намагатися придушувати її і винищувати при першому відчутті, молячись Всесильному Богу словами псалмів: «Від таємних моїх очисти мене, і від чужих пощади рабу Твою (або раба твого)» (Пс. 18: 13-14).

Також зі смиренням потрібно сповідувати цю неміч  перед духовним батьком.

Ще один спосіб боротьби з цією пристрастю: всіляко намагатися не говорити чогось поганого про ту людину, якій заздримо. Усі ці засоби, з допомогою Божою, хоча не скоро, але допоможуть зцілитися від заздрісною немочі.

Молитись за тих, кому заздриш

Преподобний Никон також радив молитися за тих, до кого відчуваєш неприязні почуття:

«Коли відчуваєш до кого-небудь неприхильність або злобу чи роздратування, то потрібно молитися за тих людей, незалежно від того, винні вони чи не винні. Молися в простоті серця, як радять святі отці:

 «Спаси, Господи, і помилуй раба Твого (ім’я) і заради його святих молитов допоможи мені, грішній!» Від такої молитви утихомирюється серце, хоча іноді не відразу».

Преподобний Йосип також вчив молитися не тільки про тих, кому заздриш, а й про тих, хто заздрить тобі:

«Кому заздриш, за того Богу молися».

Змушувати себе робити добро

Преподобний Амвросій радив:

«Потрібно примушувати себе, хоча б і проти волі, робити якесь добро ворогам своїм, а головне — не мстити їм і бути обережним, щоб як-небудь не образити їх виглядом презирства і приниження».

Автор: Ольга Рожньова

 

Добавить комментарий