Ті, хто вчиняють розкол, вдруге розпинають Христа: святі отці

Розкол церковний (грец. Σχίσματα — схизма) — порушення миру і єднання з Церквою через відмінності, які  не пов’язані зі спотворенням справжнього вчення про догмати і таїнства, але пов’язані з обрядовими, календарними або юрисдикційними мотивами.

Розкол слід відрізняти від інших форм відступництва від віри — єресі та самочинного збіговиська (парасінагоги).

За словами видатного знавця канонічного права Іоанна Зонара, розкольниками називаються ті, які розсудливо мислять щодо віри і догматів, але з деяких причин віддаляються і утворюють свої окремі збори.

Св. Іоанн Златоуст порівнює розкол з єрессю і стверджує, що «розкол не менше зло, ніж єресь».

Св. Кипріан Карфагенський вчить:

«Пам’ятайте, що засновники і очільники розколу, порушуючи єдність Церкви, протидіють Христу, і не тільки вдруге Його розпинають, але роздирають Тіло Христове, а це такий тяжкий гріх, що кров мученицька не може загладити його».

Св. Кипріан Карфагенський також казав: «Треба остерігатися обману не тільки явного і очевидного, але і такого, який прикритий тонким лукавством і хитрістю, який вигаданий ворогом як новий обман: самим ім’ям християнина зваблювати необережних.

Диявол винайшов єресі і розколи, щоб знищити віру, перекрутити істину, розірвати єдність.

Кого осліпленням не може утримати на старому шляху, того зводить в оману і зваблює шляхом новим. Захоплює людей з самої Церкви і, коли вони, мабуть, вже наближалися до світла і позбувалися від ночі віку цього, знову простягає над ними новий морок, так що вони, не дотримуючись Євангелія і не зберігаючи закону, називають себе християнами і, блукаючи у темряві, думають, ніби ходять у світлі »(Книга про Єдності Церкви).

Єпископ Оптат Мілевитський вважав розкол одним з найбільших зол, — більшим, ніж людиновбивство і ідолопоклонство.

Священномученик Климент, єпископ Римський, пише Коринфським розкольникам:

«Ваш поділ багатьох розбестив, багатьох штовхнув у зневіру, багатьох — в сумнів і всіх нас — в печаль, а сум’яття ваше все ще триває».

Добавить комментарий