21 лютого Церква відзначає день пам’яті пророка Захарії

За указом перського царя Кіра, що царював у 559 – 530 рр. до Р. Хр., іудеї були звільнені від вавилонського полону. Вони повернулися на батьківщину під проводом князя Зоровавеля – потомка царя Давида.

Через деякий час після свого повернення іудеї відновили жертовник і почали відбудовувати храм Соломона. Народ радів з цього приводу і спочатку робив щедрі пожертви, але час був неспокійний. Набіги розбійників, перські чиновники, посухи і голод виснажили людей. Крім того великою перешкодою будівництву стали ворожі стосунки із самарянами, які разом із шануванням Істинного Бога шанували язичницьких богів.

Коли самаряни захотіли прийняти участь у спорудженні храму, іудеї відмовили їм. Тоді перші звели перед перською владою наклепи на останніх, і будівельні роботи зупинилися на п’ятнадцять років. У зв’язку з цим ревність іудеїв до відновлення храму згасла, і Господь в особі Пророків Аггея та Захарії явив мужів, здатних підняти дух народу.

Святий Захарія був сином Варахії та внуком Адди (Іддо). В Святому Письмі він згадується як син Адди імовірно через те, що євреї в родоводі за звичаєм вказували імена більш відомих предків, або це пов’язано з тим, що після смерті батька Захарія виховувався дідом. Пророк походив з коліна Левіїного і був священиком. Його називають Серповидцем, бо в одному з одкровень він бачив згорток, що летів по небі і очевидно був зігнутий у вигляді серпа.

Про життя святого залишилося мало відомостей. Він вийшов на пророцьке служіння в юному віці за царювання Дарія Гістаспа (521 – 486 рр. до Р. Хр.), на два місяці пізніше Пророка Аггея. Спільними зусиллями Пророки досягнули продовження будівництва, яке завершилося в 515 р. до Р. Хр.

За переданням святий Захарія скінчався у глибокій старості і похований неподалік від Єрусалима поряд зі святим Аггеєм.

Після Пророка Захарії залишилася книга, що складається з 14 глав. В перших шести главах містяться видіння святого, а в решті – його пророцькі промови.

Всього видінь вісім. Їхня мета переконати іудеїв у заступництві Божому. Більшість видінь пояснює святому Ангел.

У своїх промовах Пророк говорить, що разом з постами потрібно звершувати справи правди та любові до близьких, і тоді пости перетворяться у дні торжества. Він сповіщає іудеям про пришестя кроткого і праведного Царя, Який спасе Свій народ. Цар же має в’їхати в столицю на ослиці та молодому осляті – тваринах, що символізують мир.

Захарія говорить і про кроваву жертву, яку принесе Цар за всіх людей, щоб примирити їх з Богом. Святий сповіщає й інші пророцтва щодо Месії та долі іудейського народу, зокрема, про тридцять срібників, якими іудеї оцінять діяльність Пастиря. Також Пророк говорить про створення благодатного царства, випробуваного та святого.

Добавить комментарий