Що означає момент вечірньої служби, коли гасять свічки і світло у храмі

Кожен, хто регулярно приходить в храм на вечірнє богослужіння, знає, що в ньому є один особливий момент, таємничий і строгий. Після вечірні, на самому початку утрені, після ангельського славослов’я ( «Слава в вишніх Богу, і на землі мир …») все раптом стихає. У храмі гасяться верхнє світло і свічки. Царські врата закриті; священики у вівтарі. На середину храму виходить чтець і при єдиній свічці, яка у нього в руках, читає Шестипсалм’я.

Шестипсалм’я — це читання шести обраних псалмів, а саме 3, 37, 62, 87, 102 і 142, які читаються в цьому порядку і з’єднані в одне літургійне ціле.

Перед Шестипсалм’ям необхідно загасити свічки, залишивши лише мерехтіння лампад. Причому гасити їх слід не під час читання, а до його початку. Темрява у храмі знаменує ту глибоку ніч, в яку прийшов на землю Христос, прославлений ангельським співом: «Слава в вишніх Богу». Напівтемрява храму сприяє більшій молитовної зосередженості.

Читання Шестипсалм’я це дуже глибокий і важливий момент вечірнього богослужіння. Особливість послідовності цих псалмів підкреслює давня традиція не класти поклонів і не хреститися під час їх читання.

Необхідна глибока тиша, щоб ніщо не відволікало людей, які моляться, під час читання Шестипсалм’я. Адже відомо, що Шестипсалм’я символізує собою Страшний Суд. А хресне знамення, яке навіть чиниться без поклонів, все одно викликає якийсь невеликий шум в храмі.

Шестипсалм’я — це плач грішника, що кається перед Христом Спасителем, який прийшов на землю. Смирення і покаяння повинні супроводжувати весь життєвий шлях православного християнина, тому Шестипсалм’я читається кожен день протягом року, за винятком Світлої седмиці.

Читання першої половини Шестипсалм’я висловлює скорботу душі, віддаленої від Бога, яка шукає Його. Читання другої половини розкриває стан душі, що розкаялась, її примирення з Богом.

Навіщо священик виходить з вівтаря під час Шестипсалм’я?

У цей момент священик як би символізує Христа, Який почув скорботу занепалого людства і не тільки зійшов, але і до кінця розділив його страждання, про які йдеться в читається в цей час 87 псалмі.

Що читає священик під час Шестипсалм’я?

Священик під час читання Шестипсалм’я читає перед Царськими вратами 12 ранкових молитов, освячуючи кожну годину дня. Він нагадує про Вічного Посередника Нового Заповіту перед Богом Отцем — Господа Ісуса Христа

Що робити звичайній людині під час Шестипсалм’я?

Треба пам’ятати, що під час читання необхідно дотримуватися тиші і стояти прямо і благоговійно, не можна ходити по храму і відволікатися.

Який сенс Великої Єктенії після Шестипсалм’я?

Її сенс в даному місці той, що з’явився на землі Посередник, Христос, народження Якого прославлене на початку Шестипсалм’я, який виконає всі прохання про блага духовні і тілесні,що згадуються в цій єктенії.

Протоієрей Дмитро Смирнов

Добавить комментарий