За яку «контрреволюційну» діяльність розстріляли отця Олександра (Віслянського)

6 березня Церква поминає священномученика Олександра (Віслянського). Він був розстріляний більшовиками в 1930 році за звинуваченням у контрреволюційній діяльності.

Але в чому ж насправді полягала так звана контрреволюційна діяльність отця Олександра?

Коли в кінці 20-х років ХХ століття більшовики приступили до широкомасштабного знищення одноосібних господарств, селяни опиралися заходам радянської влади і виступали проти вилучення хлібних запасів, створення колгоспів, оподаткування непосильними податками.

Після насильницького вилучення у селян запасів продуктів почався голод. Отець Олександр, який служив в селі Семидесятне Усманського округу поблизу міста Воронеж, бачив тяжке становище селян. Разом з причтом церкви він створив грошовий фонд для надання допомоги збіднілим сім’ям.

Один зі свідків розповідав слідству:

«Титар нашої церкви Тимофій Бердников після служби дуже часто видавав гроші у вигляді допомоги віруючим, при дачі грошей зазвичай утворювалася черга … Допомога надавалася з відома священиків».

У розпал нещадних гонінь на Церкву Об’єднане державне політичне управління СРСР (ОДПУ)в лютому 1930 року заарештувало священика Олександра Віслянської, а з ним ще 64 людини. Всі вони були ув’язнені у Воронежі. Заарештованих звинувачували у створенні контрреволюційної організації, діяльність якої була спрямована на повалення існуючого ладу.

8 лютого, слідчий допитав отця Олександра.

За час мого служіння, — давав покази священик, — до мене неодноразово зверталися з групи віруючих … наприклад, з такими питаннями: чи потрібно віддавати надлишки хліба, чи скоро буде кінець світу, чи скоро скінчиться таке життя: побори, гоніння на Церкву і так далі. Я відповідав, що хлібозаготівлі потрібно виконувати, як хто зможе. На питання: чи скоро настане кінець світу, я говорив, що від нас це закрито і пояснював це в дусі Євангелія. У тому ж дусі я відповідав і на останнє питання, тобто говорив, що потрібно любити ворогів своїх, і за безбожника потрібно молитися.

 

Я як священик належу до давньо-апостольської православної церкви, за богослужінням згадую митрополита Петра Крутицького і єпископа Олексія … Титар міг з церковних коштів надавати допомогу нужденним, але формального постанови церковної ради з цього приводу я не бачив. Випадки були, коли церква надавала допомогу нужденним. Хто такі нужденні: кулак експропрійований чи бідняк, — церква не знає.

Священик не визнав себе та інших винними в проведенні контрреволюційної діяльності. 5 березня 1930 трійка ОДПУ засудила отця Олександра до розстрілу.

Священик Олександр Віслянський був розстріляний 6 березня 1930 роки за містом Воронежем і був похований у загальній невідомої могили.

На місці розстрілу, що знаходиться в 20 кілометрах від Воронежа і в 4 кілометрах від станції Сомово, в 1990-і роки був поставлений великий дерев’яний хрест. Священномученик Олександр Віслянсьий зарахований до сонму новомучеників і сповідників Російських.

Добавить комментарий