Автокефалія загострила протиріччя між православними в Україні: ООН

Управління верховного комісара Організації об’єднаних націй з прав людини (УВКПЛ) стурбоване зростанням в Україні кількості актів насильства, спрямованих на журналістів, активістів громадянського суспільства, а також церковних служителів.

Про це йдеться у звіті за 2018 рік, що був оприлюднений 12 березня у Києві.

У звіті також зазначається, що УВКПЛ стурбоване невжиттям правоохоронними органами заходів для негайного запобігання актів насильства; безкарністю виконавців жорстоких нападів; прийняттям і введенням у дію законодавства, яке могло б негативно вплинути на основоположні свободи в Україні.

В УВКПЛ зазначили загострення напруженості між православними громадами в Україні через процес набуття автокефалії.

«Упродовж звітного періоду УВКПЛ задокументувало 10 випадків погроз і актів залякування щодо священнослужителів і парафіян, які стосувалися переважно Української православної церкви (Московського патріархату). УВКПЛ стурбоване тим, що існуюче політичне середовище ще більше сприяє напруженості, яка негативно впливає на свободу релігії або переконань, із можливими несприятливими наслідками для інших прав людини, зокрема права на свободу думки та вираження поглядів, напередодні виборів», — підкреслюється в заяві.

Зазначається, що у листопаді 2018 року, після відмови УПЦ (МП) приєднатися до новоствореної Православної церкви України, Служба безпеки України (СБУ) «порушила ряд кримінальних справ за обвинуваченнями у підбурюванні до релігійної ненависті, а принаймні в одному випадку це обвинувачення було доповнено обвинуваченням у державній зраді, причому про підозру не повідомлялося».

«У контексті цих розслідувань СБУ провела обшук у приміщеннях УПЦ (МП) та помешканнях церковних ієрархів. СБУ також допитала священнослужителів у різних регіонах України. Особи, з якими УВКПЛ проводило інтерв’ю, повідомили, що такі дії спричинили на них тиск, і заявили, що, незважаючи на відсутність прямих погроз або примусу, вони вважають ці дії спробами вплинути на їхню позицію щодо автокефалії», — зауважується в звіті.

Також нагадується, що 20 грудня 2018 року Верховна Рада проголосувала за початок обов’язкового перейменування релігійних організацій, пов’язаних із релігійними центрами в Російській Федерації, маючи на увазі в першу чергу громади Української православної церкви (Московського патріархату). Парламент також ухвалив обмеження на доступ священників таких організацій до приміщень Збройних сил України з міркувань національної безпеки.

«Це суперечить статті 18 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, тому що національна безпека не є допустимою підставою для обмеження свободи релігії або переконань», — зауважується в звіті.

Добавить комментарий