Як розібратися в старозавітних персонажах Великого покаянного канону

Чому в Каноні Андрія Критського наводиться так багато імен старозавітних біблійних персонажів? Адже про них сьогодні парафіяни мало що знають, багато імен чують вперше … На це питання сайту «ФОМА в Україні» відповів керівник відділу у справах молоді Херсонської єпархії протоієрей Георгій Гуляєв:

— Сучасна віруюча людина дійсно мало що розуміє, коли чує Великий покаянний канон. Але це проблема не Канону, а сучасної віруючої людини.

Для автора Канону — преподобного Андрія Критського — так само, як і для його сучасників, було природньо посилатися на Старий Завіт. І він ставив перед собою завдання не заплутати або збентежити людей, а звернутися до тих образів, які могли б послужити їм прикладом.

А оскільки Святе Письмо, слово Боже актуальне завжди, то, чому нам здаються незрозумілими багато старозавітних імена — питання саме до нас, сучасних віруючих. Якщо про Давида, Соломона і Мойсея ми дещо ще чули, то імена інших персонажів у нас, дійсно, викликають подив.

Що ж, Бог звільнив нас від безлічі земних турбот і клопотів, якими були зв’язані люди, що жили за часів преподобного Андрія. Господь дав нам пральні машинки, сучасні транспортні засоби … У нас набагато більше вільного часу. І ми можемо ознайомитися з текстом Канону — при цьому, навіть не тримаючи в руках сувій або дорогу книгу, а відкривши текст на моніторі комп’ютера. І, пройшовшись за посиланнями, ми можемо дізнатися, хто ж ці Ямврій, Ровоам та інші згадувані в Каноні персонажі.

І таким чином ми зрозуміємо, що з часом змінюється якийсь бекграунд, оточення, але людина завжди залишається все тією ж — з тими ж пристрастями і чеснотами.

Саме тому Церква залишила цей Канон: не просто як якусь архаїку або нагадування, а як дієвий засіб, необхідний для того, щоб кожен з нас побачив руйнівну дію пристрастей і рятівну дія чеснот. І той, хто буде слухати Канон, зможе відчути це.

Церква спонукає людину до читання Слова Божого кожен день. На вечірній читаються паремії — уривки зі Старого Завіту. На утреній читаються богослужбові канони, які можна зрозуміти тільки завдяки знанню Святого Письма.

Потрібно розуміти, що Старий Завіт — це педагог, дітоводитель до Христа. Він допомагає вникнути в тексти Нового Завіту. Адже Сам Спаситель наводить старозавітні приклади, вони звучать в проповіді апостолів Петра і Павла. І для того, хто розуміє це, вивчення Старого Завіту стає життєво необхідним.

Часто, коли ми дивимося якийсь фільм або серіал, нам хочеться зрозуміти, звідки взявся той чи інший персонаж. Діючи за тим же принципом, ми можемо, почавши з вивчення родоводу Христа, перейти до читання про тих персонажів, на які посилається Новий Завіт і святі отці.

Великий піст — найбільш благодатний для цього час. І краще, якщо кожен буде міркувати не про те, що їсти, а що ні, чи можна їсти молюски та креветки, а про те, скільки він буде читати в день глав Святого Письма.

Може, варто поставити перед собою завдання Великим постом читати щодня хоча б по одному розділу з Старого Завіту. Це буде корисно, адже Біблія дисциплінує. А це вже перший крок до того, щоб з’явився якийсь порядок у духовному житті. Але ж результат буде тільки тоді, коли буде якийсь порядок.

Добавить комментарий