Про «багатство» святого Іоанна Кронштадського

Сьогодні, у міру видання щоденників святого, праведного Іоанна Кронштадтського все частіше з’являються публікації, в яких батюшку звинувачують в розкоші і корисливості.

Дійсно, наявність двох кораблів, дорога карета і шовкові ряси можуть збентежити людину, яка нічого не знає про життя кронштадтського пастиря. Тим більше, що за свідченням очевидців (наприклад, М. О. Меньшикова) через руки цього священика щорічно проходила сума в мільйон рублів! Нагадаємо, що в той час людина могла цілком безбідно існувати на 20 рублів на місяць.

Але чи був отець Іоанн насправді багатою людиною?

Він продовжував жити в одній і тій же службовій квартирі на Михайлівській вулиці, в яку в’їхав відразу після хіротонії, займаючи другий поверх звичайного будинку.

Він харчувався бідно, не їв м’яса, віддаючи себе служінню Богу і людям по двадцять годин на добу. За все життя він тільки один раз побував за кордоном, в Берліні, викликаний для зцілення російського посла.

З двох пароплавів, які належали йому, перший «Люб’язний» був необхідний для щоденних подорожей до Петербурга, а другий, «Микола Чудотворець», був робочим кораблем Сурського жіночого монастиря, облаштованого отцем Іоанном на своїй батьківщині.

Горезвісна карета, в якій священик роз’їжджав по Кронштадту, була подарованою йому. Без неї, у відкритій колясці, знаменитий чудотворець ризикував бути розірваним на частини фанатичними шанувальниками, особливо прихильницями, серед яких були і іоаннітки, які прагнули долучитися крові самого батюшки, вважаючи його Ісусом Христом. Бували випадки, коли під час причастя вони кусали священика за палець.

У столиці він користувався каретами, що надавались багатими людьми, які запрошували отця Іоанна в свої будинки.

Нам невідомо також, щоб хто-небудь з родичів отця Іоанна, включаючи його сім’ю, став багатою людиною. Переживши свого чоловіка всього на півроку, Єлизавета Костянтинівна померла в тій же квартирі. В останні місяці вона лягала спати в підряснику свого чоловіка. Всі гроші, які залишилися після смерті отця Іоанна, були заповідані Іоанному жіночому монастирю в Петербурзі. І всіх цих грошей виявилося 53 000 рублів …

Крім того, величезні суми були витрачені ним на благодійність — утримання «Будинків працьовитості», будівництво монастирів (всього, отцем Іоанном було побудовано 6 обителей) і храмів, допомога незаможним, тисячі яких щодня (!!!) стояли біля його будинку в Кронштадті.

Добавить комментарий