Соборування: кому можна, як підготуватись, що робити з маслом, свічками та зерном

Таїнство Соборування, як і всі інші Таїнства Православної Церкви, має євангельське походження і було встановлено Самим Господом. Про це виданню pravlife.org розповів архімандрит Спиридон (Ходанич).

У євангеліста Марка в 6-му розділі читаємо:

«Закликавши дванадцять, почав Христос посилати їх по два, давши їм владу над нечистими духами. Вони пішли і проповідували покаяння, виганяли багатьох бісів і багатьох хворих мазали олією і зцілювали».

У апостола Іакова ми знаходимо більш конкретну вказівку на зміст Таїнства Соборування:

«Якщо хворіє хто з вас, нехай покличе пресвітерів Церкви, і нехай помоляться над ним та помажуть його єлеєм в ім’я Господнє. І молитва віри зцілить недужого, і Господь його підійме, і якщо він гріхи вчинив, простяться йому» (Іаков. 5: 14-15).

Зі слів апостола можна побачити, що мова йде про хвору людину, яка бажає отримати від Господа зцілення від душевних і тілесних недуг.

При цьому важливо розуміти, що «молитва віри» повинна бути не тільки у пастирів, які здійснюють Таїнство, але і у хворого, який припадає до Господа. Іншими словами: яку чашу свого покаяння, серцевого плачу за гріхи, чистої молитви і віри принесе людина Богу, таку і наповнить Отець своєю цілющою благодаттю.

«… Віра твоя врятувала тебе …» (Мк. 5:34).

«… По вірі вашій нехай буде вам» (Мф. 9:29).

«… той, хто сумнівається,  подібний до морської хвилі, яку жене й кидає вітер: Нехай бо не думав такий чоловік, що прийме що від Господа» (Як. 1: 6, 7).

Соборують тільки важкохворих і тих, хто помирає?

Хіба ми можемо визначити критерій тяжкості хвороби? Немає чітких вказівок щодо того, в якому ступені хвороби здійснювати це Таїнство. Соборують і тяжкохворих, і вмираючих, і тих, що страждають душевними хворобами: скорботи, зневіра чи розпач, так як причиною їх найчастіше є неусвідомлені і при цьому нерозкаяні гріхи людини.

Не здійснюють Таїнство Соборування над дітьми до 7 років і над людьми без свідомості.

Дуже часто також можна зустріти помилкову думку, що, мовляв, Таїнство Єлеєпомазання здійснюється вже перед відходом людини із земного життя. Таким чином люди позбавляють себе цієї милості Божої …

Швидше за все, це вплив або середньовічної західної традиції, що існувала до Другого Ватиканського Собору, де дійсно Соборування відбувалося тільки над людиною, що помирала, і в зв’язку з цим іменувалося Католицькою Церквою «останнім помазанням». Також іменування Таїнства Соборування «останнім помазанням» проникло і існувало в нашій Церкві в XVII і XVIII століттях і навіть утвердилось в офіційних церковних документах.

Тільки в XIX столітті завдяки працям святителя Філарета (Дроздова) таке найменування Таїнства скасували як невідповідне православному розумінню. Думаю, зараз не знайдеться людини, яка позиціонувала б себе абсолютно здоровою, і душевно, і тілесно.

Як часто можна соборуватись?

Відповідь на це питання ми знаходимо в Требнику святителя Петра Могили, де він говорить, що протягом однієї хвороби ми соборуємось один раз.

Якщо ж людина в одній і тій самій хворобі вдається до Таїнства багаторазово, то проявляє маловір’я або навіть недовіру до Бога.

Потрібно розуміти, що і хвороби посилаються людині для її порятунку, і Господь, як істинний Лікар душ і тілес, краще знає, кому що корисно. Душевну ж користь отримують всі, хто приступає з вірою.

Як правильно підготуватися до соборування? Чи потрібно перед цим сповідатися і причащатися?

Не існує спеціальних вказівок або розпоряджень щодо підготовки до Таїнства Соборування, але, згідно з усталеною благочестивою традицією Православної Церкви, перед Таїнством Соборування ми сповідаємось і завершуємо Причастям Святих Христових Таїн. Якщо ж немає можливості або не встигли сповідатися до соборування, то можна і після сповідатися і причаститися.

Як потрібно зберігати свічки, які ми тримаємо в храмі під час Таїнства Соборування?

Щодо свічок, масла і зерен пшениці, які використовуються під час Таїнства, також не існує ніяких статутних приписів, але є традиція.

Свічки можна залишати в храмі або забрати додому і запалювати при домашній молитві. Іноді доводиться чути такі речі щодо свічок, що просто дивуєшся, як віруюча людина говорить і вірить в таке.

Розмови про те, що свічка ввібрала в себе хворобу і послужить на шкоду, слід негайно відкидати як марновірство.

Масло, яке нам дають в храмі після Таїнства, можна використовувати, як і зерна пшениці, в приготуванні їжі. Також маслом людина в період тих чи інших недуг з молитвою може сама помазувати себе в домашніх умовах, наносячи його хрестоподібно.

Чи прощаються гріхи, про які забули сказати на сповіді, під час Соборування?

З приводу пробачення саме забутих гріхів в Таїнстві Соборування нам говорить великий старець Оптинський преподобний Амвросій:

«Сила Таїнства Соборування полягає в тому, що їм прощаються особливо гріхи, забуті по немочі людській, а після прощення гріхів дарується і здоров’я тілесне, якщо воля Божа буде на це »(Збори листів в 3-х частинах. Сергієв Посад, 1908. Ч. 1. С. 80).

Якщо ж ми заглибимося в сенс молитов, які читаються під час Соборування, то побачимо, що всі вони пронизані думкою про зв’язок тілесного зцілення з прощенням гріхів. В Євангелії Господь наш Ісус Христос, зцілюючи стражденних, не говорить: «зцілює тебе», але завжди вказує на корінь хвороби: «Прощаються тобі гріхи твої».

Під забутими гріхами маються на увазі ті, яким людина не надала значення в житті і не пам’ятає їх через своєю неміч, але це аж ніяк не навмисно приховані гріхи, які хвилюють нас і свідомо не сповідувані.

Добавить комментарий