Чому можуть навчити дитину історії християнських мучеників?

Новомученики — зразки віри, стійкості, приклади несення свого хреста навіть до смерті, про які важливо пам’ятати, особливо в наш час. Про це сказав митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука на зустрічі з педагогами недільних шкіл минулого тижня.

За його словами, православна педагогіка є педагогікою благовістя.

«Покликання православного педагога полягає в тому, щоб ті знання, які він доносить до своїх учнів, стали саме Євангелією. Необхідно навчитися розкривати всю глибину багатовікового духовного досвіду нашої Церкви. Не просто дбайливо зберігати пам’ять про ті чи інші події нашої спільної історії, а зробити все можливе, щоб знання про них стали надійним орієнтиром в духовному вихованні», — сказав владика Лука.

На думку архієрея, відповідь на питання «Чи варто розповідати дітям про муки і мучеників?» не може бути однозначним.

«Багато що залежить від учителя і самої аудиторії, її підготовки. Адже інформація, яку неправильно подають, може тільки нашкодити», — зазначив він.

Але пам’ятати про подвиг мучеників, у тому числі новомучеників (святих, які постраждали за віру в ХХ столітті), важливо, особливо в світлі тих подій, які відбуваються сьогодні в Україні. Адже кожен новомученик — це «зразок віри, стійкості, приклад несення свого хреста навіть до смерті».

«При цьому, здавалося б, навіщо дитині знати про те, де і коли народилася людина, в якій служила церкві, а потім за все це була розстріляна або посаджена у в’язницю? Яка користь йому від цих знань? І що для нас взагалі означає ця пам’ять?» — продовжив митрополит.

За словами владики Луки, ці святі «свідчили про Христа, їх насильницька смерть стала свідченням про правду Божу».

«Ось про цю правду ми і повинні говорити дітям. Щоб це не звучало як якась «казка», а стало для дітей свідченням життя реальної людини, з її думками, почуттями і переживаннями. Щоб вибір, який зробили свого часу тепер уже святі люди, став і вибором самої дитини», — сказав архієрей.

Він провів паралель між подіями початку ХХ століття і сучасністю, зазначивши, що у нашого часу багато спільного з тими роками, коли безбожна влада намагалася розділити Церкву.

«Перед церковною свідомістю така зловмисна політика влади ставила питання: як зберегти єдність Церкви і що повинно лежати в основі цієї єдності. Такі ж питання стоять і перед нами, хто живе через сто років. Як тут не повірити в твердження, що історія повторюється. Але нам вже легше, тому що у нас є досвід новомучеників. І ось цей безцінний досвід нам потрібно передавати нашим дітям», — підкреслив владика Лука.

За його словами, в питаннях віри дитина повинна бути принциповою.

«Світ, звичайно ж, не двотонний, в ньому більше кольорів і відтінків, світ різноманітний, але найголовніше в цьому різноманітті точок зору, думок і позицій — не втратити Христа, не пристосуватися», — продовжив архієрей.

Тому важливо розповідати дітям про новомучеників — звичайно, з урахуванням вікових особливостей сприйняття і рівня знань.

Крім того, пам’ять про новомучеників дуже важлива для всіх нас, якщо ми хочемо зберегти духовну спадкоємність і не повторювати тих страшних помилок, якими сповнена історія ХХ століття, зазначив він.

«Мученики свідчили про віру не гучними словами про Христа, а своїм життям. Ось про це життя і варто говорити дітям. У нас повинні бути герої не тільки з коміксів, але і ті, наслідуючи кого, ми можемо стати кращими. Тим більше, що події останнього сторіччя — це наша історія», — зазначив митрополит Лука.

За матеріалами сайту Запорізької єпархії

Добавить комментарий