Як підготуватись до Вербної неділі разом з дітьми

У п’ятницю закінчується 6-й тиждень посту, а з нею і весь 40-денний піст (Велика Чотиридесятниця). Починається Страсна Седмиця.

6-а неділя має кілька назв. У народі її називають Вербною неділею. По-церковному: Тиждень Ваій або Квітоносна неділя. І ще Вхід Господній в Єрусалим.

Це свято для дітей і особливо про дітей, про це говорив Великий проповідник Іоанн Златоуст. Починається воно з Воскресіння Лазаря (Лазарева субота, 20 квітня).

Називають його дитячим, тому що серед усього іншого здійснюється подія, про яку було сказано  пророком: «З уст дітей і немовлят учинив Ти хвалу» (Пс.8: 3).

Господь смиренно входив у Єрусалим. А немовлята, які не читали Писання, голосно славили Христа, тоді як розумні і начитані дорослі  зеленіли від злості і не тільки самі не вигукували нічого урочистого, а й учням Христовим забороняли. «Учителю, Заборони Своїм учням!» (Лк. 19:39), — говорили одні. Інші обурювалися на дитячі вигуки і вимагали, щоб Ісус наказав замовкнути і немовлятам (Див. Мт. 21: 15-16)

Але заборони від Христа не було. Більш того, Він сказав, що «якщо вони замовкнуть, то каміння кричатиме» (Лк. 19:40).

🌸Дітей до цього свята можна почати готувати з історії про те, як Господь Ісус Христос воскресив Свого друга Лазаря.

🌸 Воскресіння Лазаря починається в п’ятницю ввечері. Перед їжею, за вечерею, замість «Отче наш», співаємо тропар «Входу Господнього в Єрусалим» (і так до неділі). В тропарі якраз пов’язані ці дві події. Його можна виписати окремо на листочок (текст в кінці публікації) і красиво оформити малюнками гілочок, зображенням ослика та іншими символами. Діти можуть співати разом з батьками на 1 голос (наспів як «Спаси Господи люди Твоя»).

🌸А в саму Лазареву суботу ми вранці читаємо Євангеліє дня. (Євр.12, 28-13, 8; Ін. 11, 1-45).

Якщо діти вже знайомі з сюжетом, то можна почитати Євангеліє церковнослов’янською. І тоді замість скупого: «Лазар, виходь!», ми почуємо потужне: «Лазарь, иди вон».

🌸За обідом читаємо житіє самого святителя Лазаря, друга Христова.

🌸Ну і звичайно ж в Лазареву суботу за статутом споживаємо ікру.

Роздивляємось з дітьми ікони, на яких зображено, як діти вітають Христа. Обов’язково говоримо з дітьми, чому ми готуємо вербочки. Тому що Господа зустрічали саме гілками. Але також потрібно сказати, що в різних культурах святкують по різному. Це показує дітям християнську культуру, як культуру всього світу, а не тільки як «наш народний звичай», «нашу народну віру». Можна пошукати інформацію про святкування Пальмової Неділі в різних країнах.

🌿В Лазареву Суботу можна започаткувати традицію всім разом обирати гарні гілочки. Їх ми освячуємо в храмі під час всеношної (ввечері в суботу), а в Неділю ми йдемо з ними в храм зустрічати Спасителя. Вдома ці гілочки ми ставимо до ікон.

🌿Після вечірніх молитов можна прочитати те Євангеліє, яке буде читатися завтра на Літургії. (Фил. 4, 4-9; Ін. 12, 1-18)

🌿В суботу ввечері можна почитати дітям на ніч Шмельова, Клавдію Лукашевич. Можна вивчити і вірш Блока «Хлопчики та дівчатка свічечки да вербочки понесли додому».

Тут можна і старовинну загадку згадати: «У раю не бував, а на собі Христа-Бога носив». Це ослик, звичайно.

🌿Зазвичай в цей день, як і в будь-яке дванадесяте свято, потрібно причаститись усією родиною. Після служби вдома чекає святковий стіл. Особливий, рибний, адже сьогодні знову послаблення посту.

🌿Ввечері готуємо всі вироби до Пасхи. Пишимо список того, що потрібно докупити на Пасху, щоб  далі спокійно і без метушні провести Страсну седмицю.

🌸Пам’ятайте, не вироби / хусточки / паски / яєчка та посаджений город і вимиті вікна потрібні нашому Спасителю. А серце наше «сокрушенно и смиренно Бог не уничижит» і якому подасть свою Благодать.  Адже тільки з Божою поміччю ми можемо дійсно увійти в це Свято, в Церкву і привести до Бога наших дітей.

Тропар свята, глас 1:

Общее воскресение / прежде Твоея Страсти уверяя, / из мертвых воздвигл еси Лазаря, Христе Боже. / Темже и мы, яко отроцы победы знамения носяще, / Тебе победителю смерти вопием: / осанна в вышних, / благословен Грядый во имя Господне.

Переклад:

«Перед Твоїми стражданнями, бажаючи переконати всіх в загальному воскресінні, Ти з мертвих воздвиг Лазаря, Христе Боже. Тому і ми, як діти, тримаючи в руках своїх прапор перемоги, співаємо Тобі, Переможцеві смерті: осанна в вишніх (порятунок з небес), Благословенний, хто йде в ім’я Господнє».

З блогу матушки Тетяни ( @neformattushka)

 

Добавить комментарий