21 травня — День пам’яті святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова

Святий апостол і євангеліст Іоанн Богослов, якого Спаситель назвав Сином Громовим, був братом святого Іакова, сином Зеведея і Саломії. Згідно з православнимb переказами, Саломія була дочкою від першого шлюбу святого Йосипа Обручника.

Святий Іоанн, наймолодший з апостолів, був юнаком з чистим, простим серцем. Його називали «улюбленим учнем» Господа. Він належав до числа трьох найближчих учнів Христа і був свідком явління Божественної Сили Господа, яку він відкривав лише небагатьом обраним. Так, разом з Петром та Іаковом він був присутній при воскресінні дочки Іаіра, преображенні Христа на горі Фавор, молінні Господа в Гефсиманському саду.

Коли Господь на Таємній вечері сказав учням про зраду, що має незабаром відбутись, саме святий апостол Іоанн наважився запитати, хто з них зрадить Його. Коли Господа розіп’яли, з усіх учнів один Іоанн не зник, але стояв разом з Богородицею біля Христа. Ісус, коли побачив, як той сумує, сказав: «Жінко, ось син Твій!», А Іоанну: «Се Матір твоя!» Після смерті, воскресіння і вознесіння Христа Іоанн узяв Матір Божу в свій будинок і не йшов з Єрусалиму на проповідь до самого Її Успіння.

Апостолові Іоанну було визначено висловити останнє слово Божественного Одкровення, що вводить нас у найпотаємніші таємниці внутрішнього Божественного життя.

Серед численних ікон апостола Іоанна є одна, древня, яка називається «Іоанн Богослов у мовчанні». На ній апостол підніс палець до губ і ніби говорить: тсс, тихіше … Ікона ілюструє заключні слова його Євангелія:

«Багато є й іншого, що Ісус учинив але, коли б написати про все те, думаю, і сам світ не вмістив би написаних книг».

Зображений за лівим плечем Іоанна ангел — символ Премудрості Божої. Адже про найостанніші таємниці Ангел, що з’явився в Одкровенні, велів апостолу мовчати.

Так галилейский рибалка, син Зеведея, став Богословом, сповістив через Одкровення таємницю буття і долю людства.

Святкування 8/21 травня святому апостолу Іоанну Богослову встановлено Церквою в спогад щорічного виходу в цей день на місці його поховання найтоншого рожевого праху, який збирали віруючі для зцілень від різних хвороб.

Сергій Себо

Добавить комментарий