Як молитись під час Літургії

Мабуть, кожна віруюча людина, а особливо початківець у духовному сходженні, знає, як буває важко утримати увагу під час Літургії.

Спершу тобі все цікаво навколо: роздивитись усі ікони, подивитись, хто у чому прийшов на службу, хто як молиться, як встає на коліна, як прикладається до ікон. Згодом, коли служба стає більш-менш знайомою, починаєш під час Літургії вирішувати в голові якісь буденні проблеми. Намагаєшся спонукати себе до молитви, але думки знову і знову повертаються до невирішених проблем.

Часто така ситуація виникає через нерозуміння основних моментів Літургії. Тому, сподіваємось, що повчання святителя Серафима Дмитровського допоможуть вам бути присутніми на Літургії не лише тілом, але й душею, всією повнотою помислів та почуттів.

Щоб легше і менш розсіяно стояти Літургію, намагайся так молитися: під час читання Часів поминай покійних і живих. Це поминання вознесеться з поминанням свяшеннослужителя до неба і дасть велику втіху душам, яких поминають. Тут не грає ролі, поминати у вівтарі біля жертовника, біля дверей, що ведуть у вівтар або в церкві — Господь всюди почує.

Коли починається Літургія словами: «Благословенне Царство …», помолись про те, щоб Господь сподобив і тебе Царства небесного.

Під час першої мирної єктенії помолись, щоб дав тобі Господь мир Свій на сьогоднішній день. Ніщо так благотворно не діє на душу, як мирний стан, і ворогові нашого спасіння від цього особливо прикро. Йому всіляко хочеться порушити його, вивести людину з мирного налаштування, внести сварки, роздратування, злість, досаду, нарікання. Тому, коли молишся про дарування миру душі, відчуй себе як на дощечці серед бурхливих хвиль, відчуй свою безпорадність і проси допомоги від Господа.

Коли співають антифони, священнослужитель читає молитви про збереження Церкви, і ти помолись про те ж, а також, щоб Господь урятував місто, в якому ти живеш, від невіри, єресі, розколу.

Перед малим входом читає священик молитву:

«Сотвори со входом нашим входу святых Ангелов бытии, сослужащих нам».
В цей час наповнює Церкву незліченна безліч Ангелів. І ти помолися своєму Ангелу-охоронцю, щоб він встав біля тебе і помолився з тобою:
«Святий Ангел-охоронець, помилуй мене і відвідай мене в цю годину і помолися зі мною і за мене».

Під час читання апостольського послання і Євангелія невидимо для нас запалюється Ангелами безліч свічок.

Священнослужитель читає молитву:
«Возсияй в сердцах наших, Человеколюбче Владыка, Твоего богоразумия нетленный свет, и мысленныя наша отверзи очи, во евангельских Твоих проповеданий разумение».

В цей час помолись, щоб і тобі послав Господь Своє божественне світло, і засяяло б воно в твоєму серці.

Наступна єктенія сугуба, коли на кожне прохання хор співає «Господи помилуй …» тричі.

Ця єктенія представляє все земне життя Господа, коли за Ним ішли юрби народу з криками: «Помилуй нас!» Уяви перед очима всіх: і хананеянку, і сліпця, і прокаженого.
Всією душею припади до Господа, відчуй себе прокаженим, і біснуватим, і сліпим.
Вчепись подумки за краї ризи Господа і благай про помилування, добре впасти ниць перед іконою. Вигук після єктенії дає надію, що почує Господь твій крик з великої милості Своєї:

«Яко милостив и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем Отцу и Сыну и Святому Духу…»

Під час єктенії за оглашених помолися за невіруючих. Може бути, є у тебе рідні або знайомі невіруючі. Помолися, щоб Господь змилувався над ними і просвітив душі їх світлом віри. Потім подякуй Господу за те, що ти сам лише по Його промислу знаходишся в числі вірних.

Херувимська пісня є моління Господа в Гефсиманському саду. Тут уяви перед собою весь Гефсиманський подвиг Господа, Його молитву до поту кривавого, Його страждання за гріхи людей. Згадай, що й ти пройшов перед очима Господа з усіма твоїми падіннями і гріхами. Відчуй, що і за тебе перестраждав Господь в ту ніч.

Особливо усвідом повну свою негідність, чим ти платиш Господу за те, що Він для тебе зробив, і проси Його про помилування. Як Господь був слухняний волі Отця Свого, так і ти вручи себе на волю Господа і зважся терпляче нести хрест, що тобі посилається.

Під час великого входу, який зображує розп’яття Господа, проси Його і тебе пом’янути в Царстві Небесному.

Під час вигуку «Мир всім!», що зображає вхід Господа в пекло для порятунку покійних, які знаходилися там до Його пришестя, помолись так:

«Ввійди, Господи, в пекло душі моєї і спаси мене».

Коли чуєш вигук «Возлюбим друг друга, да единомыслием исповемы», помолись, щоб Господь вклав в тебе світлу любов і дав любити всіх, особливо тих, кого ти не любиш або ображаєш, і тих, хто тебе ображає і не любить.

Під час вигуку «Станем добре, станем со страхом…» — помолися, щоб вклав в тебе Господь страх Свій, щоб завжди пам’ятати присутність Господа.

При вигуку «Благодарим Господа …» — особливо дякуй. В цей час священнослужитель читає молитву, яка згадує все те добро Господа людям, дякує за нього і за Літургію, яка здійснюється.
І кожен зобов’язаний за це дякувати, і зокрема за те, що Господь дав особисто йому, якими милостями осипав його.

Під час «Тебе поем» треба згадати гріхи свої особливо тяжкі і просити вибачення за них у Господа.

Якщо так будеш стояти на Літургії з усією увагою і ретельністю, то неодмінно отримаєш користь.

Добавить комментарий