Що ми знаємо про найбільшого пророка Іоанна Хрестителя (17 фактів)

 1. Іоанн Предтеча — самий шанований християнський святий після Богородиці. Ісус Христос говорив про нього так: «Між народженими від жінок не було (пророка) більшого Іоанна Хрестителя» (Мф. 11:11).
 2. Різдво Іоанна Хрестителя — унікальне свято для Православ’я. Є лише три свята, коли християни згадують не день смерті, а день народження особи, яку прославляють: Різдво Христове, Різдво Пресвятої Богородиці і Різдво Іоанна Предтечі. Цей факт — ще одне свідчення того, що пророк Іоанн Предтеча особливо шанується Церквою.
 3. Іоанна називають Предтечею і Хрестителем. Предтечею — тому що він прийшов перед Христом і проповідував народу Його пришестя. Хрестителем — тому що він хрестив Спасителя в Йордані.
 4. Ми знаходимо згадки про пророка Іоанна Предтечу у всіх чотирьох євангелістів. Також про нього в своїх історичних працях згадує Йосип Флавій.
 5. Пам’ять Іоанна Хрестителя Церква святкує цілих шість разів на рік: 6 жовтня — зачаття, 7 липня — Різдво, 11 вересня — усікновення глави, 20 січня — Собор Іоанна Хрестителя в зв’язку зі святом Водохреща, 9 березня — перше і друге Знайдення Голови, 7 червня — третє Знайдення Голови, 25 жовтня — свято перенесення його правиці (правої руки) з Мальти до Гатчини.
 6. Іоанн Предтеча — родич Господа Ісуса Христа по материнській лінії. Праведна Єлизавета була сестрою святої Анни, матері Пресвятої Богородиці.
 7. Батьки Іоанна Предтечі Захарія і Єлизавета до самого похилого віку були бездітні. Неплідність вважалася в стародавній Іудеї карою за гріхи. Це було причиною багатьох скорбот подружжя, через які вони зазнавали «наругу між людьми» (Лк. 1:25). Подружжя дивувалося: вони «жили згідно з усіма заповідями Господніми» (Лк. 1: 6) і тим не менш не могли зачати дитину.
 8. Захарій кадив у храмі, коли йому з’явився Архангел зі звісткою, що в його родині скоро народиться син. Але він не повірив Божому віснику: вони з Єлизаветою були вже літніми людьми і до того ж безплідні. За недовіру Архангел покарав його німотою. Дар мови до Захарія повернувся лише коли здійснювалось обрізання народженого немовляти.
 9. Праведна Єлизавета дружила зі своєю юною родичкою — Дівою Марією. Як пише євангеліст Лука, коли Єлизавета зачала сина, її прийшла провідати Богородиця, і, «коли Єлизавета почула  вітання від Марії, здригнулася дитина в утробі її І Єлизавета сповнилась Духом Святим »(Лк. 1:41).
 10.  Коли у праведної Єлизавети народився син, Дух Святий сказав їй, що він має бути названий Іоанн, хоча раніше в їхньому роду таке ім’я нікому не давали. Це сильно обурило рідню, але Захарія, до якого повернувся дар мови, підтримав це рішення.
 11. Захарія був убитий прямо в Єрусалимському храмі. Після Різдва Ісуса Христа цар Ірод Великий наказав убити всіх немовлят у Вифлеємі. Дізнавшись про це, мати Іоанна Предтечі Єлизавета втекла зі своїм сином в пустелю. А Захарія залишився в Єрусалимі: він повинен був виконувати своє служіння в храмі. Ірод послав до нього воїнів — хотів з’ясувати, де ховається Єлизавета з немовлям. Захарія не видав таємниці, і його вбили прямо в святому для всіх іудеїв місці.
 12. Згідно з деякими джерелами, праведна Єлизавета відійшла до Господа через сорок днів після втечі в пустелю. За іншими відомостями, вона поневірялася в пустелі сім років і лише потім померла.
 13. Є версія, що будинок, де жив Захарія і де народився Іоанн Предтеча, знаходився в передмісті Єрусалима — Ейн-Карем. Зараз на цьому місці стоїть католицький францисканський монастир.
 14. У Євангелії від Марка ми читаємо про пророка Іоанна Предтечу, що він до тридцяти років аскетично жив у пустелі і «носив одяг з верблюжого волосу, і пояс ремінний на стегнах своїх, а їв сарану та дикий мед». Акриди — це їстівна сарана, яка водиться в Палестині і Аравії. Сарана, згідно Законом Мойсея, вважалася чистою комахою і належала до розряду плазунів крилатих, що ходять на чотирьох ногах (Лев. 11:21). Хоча існує й інша версія значення слова «сарана»: рослинна їжа, стручки, які можна було перетирати і пекти з них коржики.
 15.  Іоанн був останнім пророком серед безлічі праведників, які передбачали пришестя Месії, який звільнить народ Ізраїлю.
 16. Лейтмотивом проповіді Іоанна Предтечі було покаяння. Після довгих років аскетичного життя в пустелі пророк прийшов на річку Йордан, в якій іудеї традиційно здійснювали релігійні омивання. Тут він став говорити народу про покаяння, хрещення та відпущення гріхів. Це не було Таїнством Хрещення, яким ми його знаємо зараз, але було його прообразом.
 17. Іоанн Хреститель був жорстоко страчений — йому відрубали голову. Сталося це так. Цар Ірод Антипа, син царя Ірода Великого (який після Різдва Христового наказав убити всіх вифлеємських немовлят) заточив пророка в темницю за те, що той викривав його у злочинному шлюбі з Іродіадою. На бенкеті  дочка Іродіади Соломія танцювала для Ірода, і в нагороду за танець мати намовила її попросити у царя смерті пророка. Іоанну Хрестителю відтяли голову, і Соломія принесла її на блюді Іродіаді. На згадку про це встановлене церковне свято — Усікновення глави Іоанна Предтечі.

За матеріалами журналу «ФОМА»

 

 

Добавить комментарий