1 вересня Церква відзначає день пам’яті мученика Андрія Стратилата

Мученик Андрій Стратилат був римським воєначальником при імператорі Максиміані. Під час війни з Сирією святому Андрію дали титул «стратилат», тобто головнокомандувач.

Вибравши невеликий загін, св. Андрій виступив проти супротивника. Його воїни були язичниками, і сам він ще не прийняв Хрещення, але вже вірував у Христа. Перед боєм святий Андрій переконував воїнів, що язичницькі боги — біси, і проповідував їм істинного Бога. З вірою в Божу допомогу невеликий загін воїнів змусив утікати численне військо персів.

Коли св. Андрій повернувся з походу з перемогою, то багато хто став заздрити його славі. Вони донесли правителеві Антіохії, що святий — християнин, який навернув до Христа підлеглих воїнів. Святий, викликаний на суд, сповідував Христа, за що був підданий тортурам. Кількох воїнів, що були з ним, розіп’яли на деревах, але жоден з них не відрікся від Христа.

Тоді імператор, боячись обурення війська, відпустив св. Андрія і його загін, але таємно наказав під будь-яким приводом стратити порізно кожного. Звільнившись, святий разом зі своїми воїнами прийшов в місто Тарс, там вони прийняли Хрещення, а потім були вбиті в ущелині Тавра.

Перед смертю святий Андрій молився за всіх, хто буде шанувати їх пам’ять, і просив Господа послати людям цілюще джерело на місці, де проллється їх кров. Під час цієї молитви мученики були усічені мечем. І в ту ж мить із землі забило джерело.

Єпископи Петро і Нон, які хрестили воїнів, разом з кліриком поховали тіла мучеників. Один з кліриків, який з давнього часу страждав від злого духа, напився з джерела води і відразу отримав зцілення. Чутка про це рознеслася серед навколишніх жителів, і вони стали приходити до джерела і за молитвами св. Андрія і 2593-х мучеників отримували благодатну допомогу від Бога.

Мученицька смерть святих сталася близько 302 року після Різдва Христового.

Добавить комментарий