30 вересня – день пам’яті ікони Божої Матері «Цілителька»

Ікона Богородиці «Цілителька» є однією з найдревніших ікон Божої Матері. Її явлення відносять до часів рівноапостольної Ніни (IV ст.), просвітительки Грузії. Чесний образ знаходився в Цилканському храмі в місцевості Карталінії. На іконі зображена Пресвята Діва Марія, що стоїть біля ліжка хворого клірика. Написання ікони пов’язане з наступною чудесною подією.

Один з кліриків Нівірнінської Церкви тяжко занедужав. У цього мужа був благочестивий звичай кожної години і вдень, і вночі, коли б’є годинник, молитися Пресвятій Богородиці. Навіть під час сну клірик просипався, щоб звершити щогодинну молитву до Божої Матері.

Від тяжкої хвороби болящий вже наближався до смерті. Однак не покинула його Своїм заступництвом Пресвята Діва Марія, Яку він так шанував. Вона явилася клірику, трохи відкрила Свій дівочий сосок і окропила молоком його уста. Після цього Богородиця стала невидимою. Тоді хворий одразу одужав, поспішно вбрався в свої ризи і прибіг у церкву. Він зайняв своє місце серед співаючих кліриків, через що ті дуже здивувалися, бо вже ніхто не надіявся на його одужання. Чудесно зцілений муж прославив Божу Матір і повідав іншим про те, що з ним сталося. На його устах ще були сліди молока.

Пречиста Діва могла зцілити болящого словом чи дотиком, однак окропила уста, які постійно славословили Її, Своїм Дівочим молоком і таким чином вже на землі удостоїла їх винагороди.

Вкінці XVIII ст. на Русі прославився список з чудотворної ікони, який називали «Богоматір Цілителька». Він зберігався в Олексіївській жіночій обителі у Москві. Невеликого розміру образ Пресвятої Діви був поміщений в срібно-позолочений складень з емалевими прикрасами. З одного боку від Богородиці зображений Архангел Михаїл, з іншого – Архангел Гавриїл. Ікона Божої Матері прикрашена дорогоцінними каменями та перлами. Вона заходилася з правого боку в соборному монастирському храмі в честь Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. Складень з образом Богоматері був вставлений в кам’яний стовп, призначений для підтримання склепіння собору. Перед іконою знаходився поміст з кам’яними сходинами з двох боків та підсвічник з дев’ятьма лампадами.

В 1930 році обитель закрили, а чудотворну ікону перенесли в церкву Воскресіння Христового у Сокольниках.

На полях декотрих списків чесного образу містяться зображення мучеників безсрібників Косми і Даміана, священномученика Антипи, єпископа Пергамського, мучеників Кіріака і Іулітти.

Часто в честь ікони Богородиці «Цілителька» освячували храми при лікарнях, де хворі мали змогу попросити в Пресвятої Діви зцілення душі і тіла. 

В 1992 році в честь чудотворного образу освятили храм при НДІ (науково-дослідному інституті) Клінічної психіатрії на Каширському шосе Москви.

Добавить комментарий