Ігор: святий князь, святий ієродиякон та конструктор.

Сьогодні Церква відзначає день пам’яті святого Ігора Чернігівського. Яке ж значення має це ім’я та хто ще зі святих, крім князя Чернігівського носив це ім’я?

 

Значення імені.

Ім’я Ігор скандинавського походження: Ingvarr значить «той, хто знаходиться під захистом бога». В даному випадку мався на увазі скандинавський бог родючості Фрейр, якого називали ще Інгві.

Святий благовірний князь Ігор Чернігівський і Київський. День пам’яті: 2 жовтня.

Християнський подвиг князя Ігоря схожий на той подвиг, за який Руська Церква канонізувала своїх перших святих, Бориса і Гліба. Подібно до них, Ігор відмовився брати участь у міжусобній боротьбі за князівський престол, вручив свою долю Богу і був убитий.
Ігор був правнуком великого князя Ярослава Мудрого і сином Олега Святославича, який княжив у Чернігові і Новгороді-Сіверському (невелике місто поблизу Чернігова). Руські літописці прозвали князя Олега «Гориславичем»: відстоюючи свої права на Чернігів, той не погребував закликати собі в допомогу половців, які нещадно пограбували руську землю.

У свій час в князівських міжусобицях брав участь і Ігор. Але йому не приносило радості сварка з родичами через спадщину Ярослава Мудрого. Коли випала нагода примирити двох ворогуючих родичів, він з радістю взявся за цю справу.

У 1145 році старший брат Ігоря, київський князь Всеволод призначив його своїм спадкоємцем. Це розсердило представників іншої гілки ярославичей — нащадків Володимира Мономаха. Що ж до самих киян, вони присягнули Ігорю, коли той пообіцяв їм припинити безчинства, що коїлися при колишньому князі. Але пройшли лічені дні, і кияни розчарувалися в новому правителеві. Їм не сподобалося, коли той заборонив їм грабувати двори недавніх кривдників. І вони таємно закликали переяславського князя Ізяслава, одного з Мономаховичів. Ігор виступив йому назустріч з дружиною, проте кияни зрадили його і перейшли до Ізяслава. Кілька днів Ігор переховувався в болотах, але його знайшли, відправили в Переяславль і заточили в поруб — холодний зруб без вікон і дверей, звідки в’язня можна було звільнити тільки за допомогою сокири.

Все велике князювання Ігоря тривало менше двох тижнів: він в’їхав до Києва 2 серпня 1146 року, а вже 13 серпня був скинутий.

Родичі намагалися звільнити його, але Ігор зовсім не прагнув повернути собі владу. Він попросив Ізяслава випустити його тільки для того, щоб прийняти чернецтво і присвятити залишок життя молитві. Після ув’язнення Ігор довго хворів: не міг ні їсти, ні пити, ні рухатися, так що не уявляв для нового князя ніякої загрози. Проте той вирішив тримати його під наглядом і відправив в найближчий київський монастир Феодора Стратилата, для вірності приставивши варту.

Міжусобиці на Русі.

Але і тут Ігор (в чернецтві Ігнатій, а потім в схимі — Георгій) не отримав мирного життя. Князь Ізяслав не міг відчувати себе спокійно, поки той був живий. І ось в один з вересневих днів 1147 року, коли Ізяслав був в поході, до Києва прибув його посол і оголосив, що родичі Ігоря, чернігівські князі, підняли повстання, і, щоб воно не перекинулося на Київ, Ігоря потрібно швидше знищити.

У храм, де якраз закінчувалася Літургія, увірвалася збуджений натовп. З Ігоря зірвали чернече вбрання і стали його бити. Всі спроби заступитися за нього виявилися марними. Колишнього князя скалічили, а потім напівживого за ноги протягли по дорозі. Коли бездиханне тіло принесли до церкви, там, згідно чернігівського літопису, самі собою спалахнули всі свічки.

Місцеве шанування князя-схимника почалося майже відразу після його смерті. Вже в 1150 році на замовлення його брата Святослава Ольговича склали житіє, причому зразком для нього послужило житіє святих Бориса і Гліба. У збірнику проповідей XV століття Ігор згаданий уже в числі общєрускіх святих.

Інші святі і відомі люди з ім’ям Ігор

Ігор Святославич (1151-1202)

Головний герой «Слова о полку Ігоревім», князь Новгород-Сіверський і Чернігівський, був племінником святому князю Ігорю і був названий на його честь. Брав участь у багатьох походах і боях. В основу сюжету «Слова о полку Ігоревім» лягли події, що відбулися в 1185 році, коли князь Ігор здійснив невдалий похід проти половців, був узятий в полон і три дні по тому втік.

Ігор Костянтинович Романов (1894-1918)

Син великого князя Костянтина Костянтиновича, правнук Миколи I. Був скинутий більшовиками в шахту під Алапаєвськом в ніч на 18 липня 1918 року разом з великою княгинею Єлизаветою Федорівною і черницею Варварою, прославленими Руською Церквою у лику преподобномучениць.

Ієродиякон Ігор (1879-1937)

(Іван Михайлович Конащук)

Багато років був послушником у Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі, а потім в одному з її скитів — Спасо-Преображенській пустині. Через три роки після революції 1917 року постригся в ченці, був висвячений в сан ієродиякона. Під час масового голоду, що охопив Україну в 1933 році, отець Ігор зайнявся похованням померлих від голоду: сам напівголодний, їздив з ручним візком по трактах, збирав тіла і ховав їх на монастирському кладовищі. У жовтні 1937 року було заарештовано і засуджено до розстрілу за «контрреволюційну агітацію».

Ігор Сікорський (1889-1972)

Знаменитий як руський, український  та американський авіаконструктор, уродженець Києва, винахідник, релігійний мислитель. Творець літака «Російський витязь» (1913 рік), бомбардувальника і пасажирського літака «Ілля Муромець» (1914 рік), що поклали початок багатомоторній авіації. Розробник першого в світі серійного вертольота одногвинтової схеми (1942 рік). Після революції 1917 року емігрував до Франції, потім в США. Був православним християнином, написав кілька релігійно-філософських робіт.

Добавить комментарий