4 жовтня Церква відзначає день пам’яті священномучеників Іпатія та Андрія

Святі Іпатій та Андрій походили з Лідії (малоазійської області). Вони разом вивчали науки в одному монастирі, проводили доброчесне життя і стверджувалися в вірі. Іпатій, що прагнув у безмовності служити Богу, у зрілому віці прийняв чернечий постриг. Андрій же обрав путь служіння людям, став кліриком в церкві і ревно проповідував слово Боже та повчав віруючих. Обоє святих відрізнялися стриманням, смиренномудрістю, мали щиру любов до людей.

Про чесноти Іпатія та Андрія дізнався Ефеський святитель і покликав угодників Божих до себе. Багато користі архієпископ отримав від розмови з ними і поставив Іпатія, всупереч його волі, єпископом Азійської церкви, а Андрія хіротонізував у священника.

В 717 році на грецький імператорський престол зійшов Лев Ісаврянин. Згодом він підняв гоніння на чесні ікони, заборонив поклонятися їм і повелів викидати їх з храмів. В цей час святі Іпатій та Андрій виступили на захист правої віри. Вони переконували віруючих не слухатися нечестивого царського повеління і укріпляли всіх у благочесті.

Цар довідався про таку діяльність святих і призвав їх до себе. По-всякому він намагався відвернути угодників Божих від шанування ікон і навіть повелів мудрецям вступити з ними в спір про віру. Проте ніщо не похитнуло мужніх воїнів Христових, і їх ув’язнили темниці. Тривалий час Іпатій та Андрій були позбавлені волі, бо Лев Ісаврянин надіявся таким чином схилити їх до іконоборства. Коли ж цар зрозумів, що його зусилля марні, то наказав катувати святих. Мучеників нещадно побили, з їхніх голів разом з волоссям зірвали шкіру, бороди намастили смолою і запалили. Тоді на головах страждальців віддали полум’ю дорогоцінні чесні ікони. Святі ж, укріплені силою Божою, мужньо перенесли страждання і не померли.

Після цього Іпатія та Андрія задля ганьби тягнули вулицями міста, а потім закололи. Так угодники Божі за шанування чесних ікон удостоїлися вінців нетлінних. Їхні останки кинули на поживу псам, однак благочестиві християни потай забрали мощі святих і поховали з честю.

Добавить комментарий