18 жовтня Церква відзначає пам’ять святого Григорія Грузинського

Святий Григорій походив зі знатного грузинського роду, до якого приязно ставився цар Ашот Куропалат (786 – 826 рр.). З дитячого віку він був призваний до чернецтва і пізніше став засновником та архімандритом обителей Кларджеті. Своїй матері щодо прийняття ним чернечого постригу Григорій сказав, що віддалився від неї не зі своєї волі, а тому, що це було угодно Богу.

Своє життя преподобний проводив у молитвах, трудах, сльозах та стриманні. Він відрізнявся благочестям, сумирністю і глибоким смиренням. Григорій був ревним служителем Церкви Христової і удостоївся стати настоятелем Хандзтійського монастиря. Згодом угодник Божий був зведений в сан архімандрита.

Будучи сам слухняним волі Божій, преподобний вбачав сенс земного життя саме в послуху, що дарує вищу благодатну свободу всякому створінню. Послух духівнику святий поклав в основу укладу життя монастирів і таким чином укріпляв чернечі обителі по всій Кларджеті, а пізніше і по всій Грузії.

Під духовним керівництвом святого Григорія грузинські монахи відстоювали та утверджували чистоту Православ’я і боролися проти монофізитства. Між тим у Візантії поширювалося іконоборство і православна віра зазнавала сильних утисків.

У 825 році преподобний відвідав Константинополь, де з радістю обійшов всі святині. З подорожі архімандрит Григорій повернувся в Грузію з мощами святих та чесними іконами.

Преподобний виступав за співробітництво Церкви і держави, що мають бути незалежними та рівноправними стосовно одна одної. Його переконання благотворно вплинули на постанови церковного Собору, що відбувся в Джавахеті, і сприяли зміцненню Автокефалії Грузинської Православної Церкви.

Духовне чадо Григорія – Ацкурський єпископ Єфрем – з благословіння Єрусалимського Патріарха встановив у Грузії мироосвячення.

Наприкінці свого життя святий усамітнився в окремій келії і удостоївся благодатних видінь. Насельники обителі бачили світло, що осяяло житло архімандрита Григорія, і були переконані, що, подібно до Фаворського світла, Дух Божий осяяв преподобного.

Пам’ять угодника Божого святкується 5 жовтня (за ст. ст.) – в день його смерті.

Добавить комментарий