19 жовтня Церква відзнає пам’ять ікони Божої Матері «Аравійська»

Арапетський або Аравійський образ Богородиці – одна з найбільш древніх ікон. Нічого не відомо ні про час, ні про місце його явлення. Одні вважають, що ікона була явлена і прославилася на початку IV ст. згідно з іншими джерелами святиня явилася у І ст., коли Апостол Фома проповідував Євангеліє у Індії.

Крім вищезгаданих назв ікону ще називають «О Всепетая Мати». Причиною цього є написання на каймі муарового мафорія Матері Божої тексту строфи 13-го кондака Великого Акафіста, що починається словами «О Всепетая Мати». Також на каймі мафорія зображені слова, якими починається Великий Акафіст.

Найбільш раннє зображення Богородиці «О Всепетая Мати» зустрічається на декількох листах Сійського іконописного оригіналу XVII ст. На одному з них образ названий «Арапським». На іконах ХХ ст. зустрічається назва «Аравійська».

Ікона являє собою поясне зображення Божої Матері, яка підтримує долонями Христа на рівні Його передпліч. Руки Богонемовляти підняті і лежать на грудях Діви Марії. Голова Богородиці іноді увінчана царською короною. Вбрання Богоматері зазвичай складається з червоно-коричневого хітона і вишневого мафорія, встеленого хмаринами, що є символом вишнього світу. На плечах і голові Богородиці замість трьох зірок, що є символом невинності, зображені медальйони з головами Ангелів. Богослови іноді тлумачать таке зображення як древній символічний образ Пресвятої Трійці.

На чесному образі із зібрання Третьяківської галереї Богородиця зображена без вінця; положення ж Немовляти Христа лівостороннє.

Добавить комментарий