3 жовтня Церква відзначає день пам’яті мученика Аркадія Єршова

Святий Аркадій (Олександр Павлович Єршов) народився в 1878 році в сім’ї священника, що служив у селі Рождественському Кунгурського району Пермської області. Дитинство святого минуло в селі Сабарці Суксунського району тієї ж області, куди невдовзі після його народження переселилася сім’я Єршових.

Освіту Олександр здобував у Пермській Духовній семінарії, після чого удостоївся священницького сану і став служити в церкві Банновського села Кунгурського району, а пізніше в церкві села Шляпніків Ординського району Пермської області.

Під час Першої світової війни святий був полковим священником та займав посаду корпусного благочинного. Близько 1917 – 1918 рр. він звершував служіння в селі Степановому Кунгурського району. В цей час отець Олександр втратив дружину і залишився з двома малолітніми дочками. Наступним місцем служіння угодника Божого став храм Всіх Святих міста Кунгура.

Почався обновленський розкол. Багато духовенства Пермської єпархії відійшло від Православ’я. В 1923 – 1926 рр. владика Стефан (Знамеровський) не мав змоги управляти єпархією через погані стосунки з цивільною владою. Так Пермська єпархія залишалася без управління. В той самий час у обновленців були свої архієреї, однак народ з недовірою ставився до розкольників і обновленські храми пустували. Багато православних мирян ходили по парафіях єпархії і викривали священників-обновленців, через що велика частина розкольників поверталася в лоно Православної Церкви. Разом з тим всі розуміли, що єпархії потрібний православний архієрей.

В липні 1923 року в храмі Всіх Святих міста Кунгура були проведені збори духовенства та мирян, на яких обрали єпархіальну раду «тих, що не приймають обновлення». Також було вирішено звернутися до Патріарха Тихона з проханням призначити у Кунгур православного єпископа, а у разі відсутності відповідної кандидатури запропонувати свою. Так було запропоновано стали єпископом протоієрею Олександру Коровіну, що відрізнявся своїм благочестям і бездоганним служінням. Однак отець Олександр Коровін відмовився від пропозиції, а згодом пішов у розкол і став єпископом у обновленців. Наступним кандидатом бачили отця Олександра Єршова, який знав нужду Церкви і дав свою згоду.

Через деякий час член єпархіальної ради Павло Іванович Уткін у супроводі отця Олександра Єршова відправився до Патріарха. Патріарх Тихон вислухав прохання і вирішив посвятити у єпископа отця Олександра. Тож невдовзі угодник Божий прийняв чернечий постриг з іменем Аркадій і в березні 1924 року був хіротонізований у єпископа Кунгурського.

Свою першу архієрейську Літургію святий звершив у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці в Успенському храмі міста, який оголосив кафедральним собором. У неділі та святкові дні собор Успіння Пресвятої Богородиці переповнювався людьми, в той час як у храми обновленців мало хто ходив.

Святитель Аркадій неустанно проповідував, викривав розкольників, диспутував з атеїстами. В дні пам’яті святих покровителів міста – великомучениці Параскеви та мученика Міни – єпископ встановив звершувати Всеношну за Афонським уставом. Ім’я владики Аркадія стало широко відомим серед віруючого населення Уралу. В той час в Кунгурській єпархії нараховувалося 1000 – 1200 парафій. Авторитетність православного святителя була неугодна обновленцям. Почалися інтриги. Одним із недругів єпископа став соборний протоієрей Олексій Попов, який згодом привселюдно відрікся від Бога. В Патріархію почали надходити скарги на святого, що мали наклепницький характер. В результаті цього в 1929 році святитель отримав кафедру в Омську, а потім в Чебоксарах.

В листопаді 1931 року єпископ Аркадій став Правлячим архієреєм Свердловської та Ірбітської єпархії. Однак через два тижні його арештували та відправили етапом в Омськ, а потім на 3 роки заслали в Казахстан.

Священномученик Аркадій (Єршов). Прижиттєве фото.

В квітні 1935 року святий був зведений в сан архієпископа. Проте у Свердловськ його не допустили, і він перебував під домашнім арештом в поселенні Балмошній поблизу Пермі.

Вкінці вересня того ж року владику арештували; восени його звільнили на покій. В січні 1937 року святий був засуджений до 5-річного ув’язнення, а в жовтні – до розстрілу. 3 листопада 1937 року в місті Новосибірську святитель Аркадій удостоївся мученицького вінця.

Добавить комментарий