4 листопада Церква вшановує Якобштадтський образ Богородиці

Якобштадтський образ Богородиці до ХХ ст. був єдиною чудотворною святинею Латвії. Коли тривала російсько-шведська війна 1654 – 1667 рр., чесна ікона була знайдена солдатом шведської армії Яковом Гудинським. Під час переправи через Західну Двіну Яків побачив якусь дощечку, що плила по ріці, і підчепив її списом. Потім він помітив на списі кров, яка текла від дощечки, а на деревині – лик Пресвятої Богородиці з Богонемовлям на руках.

Зі знайденою святинею Яків прийшов у православну церкву великомученика Георгія Побідоносця, що знаходилася в слободі Гольмгоф (пізніше – місто Якобштадт, в наш час – Єкабпілс). При Георгівській церкві був невеликий чоловічий монастир. Яків віддав святиню братії, навернувся до православ’я, став монахом і залишився в монастирі.

В 1675 році чесний образ Богородиці перенесли в новозбудований Свято-Духівський храм. Сюди з’їжджалися паломники з усієї Латвії і отримували чудесну допомогу по молитвах до Божої Матері. Чудотворний образ неодноразово рятував місто від пожеж. Так в 1878 році довкола обителі відбувся хресний хід з чесним образом Богородиці, і пожежа, що швидко поширювалася, стихла.

В 1901 – 1914 рр. святиню щорічно приносили з Єкабпілса в Ригу, Мітаву (Єлгаву) та Спасо-Преображенську пустинь. Під час Першої світової війни Якобштадтський образ Божої Матері був втрачений.

В 2008 році московськими іконописцями був створений список з чудотворної ікони. Спочатку він знаходився в Ризоположенській церкві Кремля у Москві, а в липні був перенесений в Ригу та Єкабпілс (Свято-Духів монастир).

На списку зображений Якобштадтський образ Пресвятої Діви невеликого розміру, який підтримують Архангели Михаїл і Гавриїл, а на задньому плані міститься зображення Свято-Духового монастиря.

В липні 2008 року за благословінням Патріарха Олексія ІІ святкування Якобштадтському образу Пресвятої Діви внесено в Православний церковний календар.

Добавить комментарий