9 листопада Церква звершує пам’ять святого Нестора Некнижного, Печерського

Святий Нестор, названий Некнижним, щоб відрізнятися від Нестора Літописця, віддавався чернечим подвигам у Дальніх печерах. Він відмовився від світу та мирських турбот і старанно служив Богу. Ніколи під час Богослужіння святий не віддавався дрімоті, а завжди уважно молився.

Архієпископ Воронезький Антоній розповідав, що, коли він був намісником Києво-Печерської Лаври, її відвідав імператор Олександр І. Цей візит відбувся 9 вересня 1816 року. Государ оглядав Ближні та Дальні печери, і архімандрит Антоній супроводжував його та розказував про життя святих, до мощей яких цар приклонявся. Перед мощами преподобного Нестора намісник Лаври повідомив, що тут почиває Нестор Некнижний.

Тоді імператор згадав про Нестора Літописця, що покоїться у Ближніх печерах, і запитав, чи Некнижний означає, що святий не знав грамоти. У відповідь архімандрит сказав, що Нестор не вмів читати, але Боже слово навчило його вишньої мудрості, і святий під час молитов удостоївся бачити Ангелів та передбачив час своєї смерті.

Після цього цар Олександр І звернувся до князя Волконського і зауважив, що святий слухав слово Боже та виконував його на ділі, полум’яна ж молитва відкривала йому Небеса, і він бачив небожителів. Потім государ перехрестився, зробив земний поклон, помолився преподобному Нестору і поцілував його руку.

Пам’ять Нестора Некнижного звершується 27 жовтня (за ст. ст.). Очевидно, це пов’язано з пам’яттю однойменного йому мученика Нестора Солунського. Крім 27 жовтня, пам’ять Нестора Некнижного святкується також 28 серпня з Собором отців Дальніх печер і в 3-ю Неділю Великого посту.

Добавить комментарий