10 ознак післяпологової депресії

Фахівці розрізняють три проблемних стани жінки, яка щойно народила дитину: бебі-блюз, постнатальну депресію і післяпологовий психоз.

Бебі-блюз — це тимчасове зниження настрою відразу після пологів на тлі гормональної перебудови. Він зустрічається у 70-80% породіль. Характеризується почуттям смутку, туги, емоційною нестійкістю, перепадами настрою. Не потребує лікування, проходить самостійно протягом декількох тижнів.

Післяпологова депресія — це більш серйозний стан, який спостерігається у 10-15% породіль. Хоча депресія трапляється не в кожною жінкою, вона може дебютувати як відразу після народження малюка, так і через півроку. Ризик післяпологової депресії є у ​​жінок незалежно від кількості дітей. У тих, хто пережили післяпологову депресію після перших пологів і не отримали терапію є великий ризик зазнати її з другою дитиною.

Післяпологовий психоз — серйозний психіатричний діагноз, який зустрічається у 1% жінок і нейтралізується майже тільки медикаментозно. Характеризується порушенням сну, неадекватною поведінкою, руховою і мовною повільністю, іноді і галюцинаціями. Часто психоз пов’язаний з психіатричним анамнезом, так як гормональні перебудови можуть посилити симптоматику психічного захворювання.

Основні ознаки післяпологової депресії

1. Скарги на порушення сну, нездатність заснути, навіть коли ніхто не заважає. Безсоння є важливою ознакою післяпологового депресивного стану. Втомлена людина може поповнити свої ресурси відпочинком. Жінці в післяпологовій  депресії відпочинок не допомагає.

2. Відсутність апетиту, втрата інтересу до їжі, втрата смаку їжі — одна з ознак патологічного стану.

3. Якщо жінку нічого не радує, не дає задоволення і припливу сил навіть те, що зазвичай підвищувало настрій, наприклад, улюблене блюдо або хобі, спілкування з друзями, то такий стан називають ангедонія. Ангедонія — ознака післяпологової депресії.

4. Відчуття безнадійності — «попереду немає нічого хорошого», туги, печалі, часті сльози.

5. Постійне і необгрунтоване почуття провини з приводу, що роз’їдає зсередини, сильна тривога. 

6. Думки про те, що дитині було б краще з іншими людьми.

7. Уповільнені рухи, втрата загального тонусу, зниження когнітивної активності, «туман» в голові.

8. Важко приймати навіть дрібні рішення і робити буденні справи: вранці вмитися, одягтися, вийти на прогулянку з дитиною.

9. Страх залишитися наодинці з новонародженим немовлям, боязнь нашкодити йому або не впоратися з турботою про нього.

10. Суїцидальні думки і наміри. Сприйняття смерті як виходу з ситуації і позбавлення від мук.

Як розпізнати, що ви в небезпеці?

В першу чергу, верніть увагу на такі ознаки:

сон менше шести годин на добу протягом довгого часу;

ускладнена вагітність, серйозні соматичні проблеми до і після пологів;

фізіологічно травматичні пологи;

психологічно важкі пологи, тобто ті, які супроводжувалися акушерської агресією і сильним стресом, страхом за дитину;

завищені очікування від матері в сучасному суспільстві. Ціла гама важких почуттів здатна розкрутити тривогу, провину, думки про «погану матір»;

наявність депресії в минулому, чутливість до гормональних перебудов;

особистісні риси: перфекціонізм, порушений контакт зі своїм тілом, схильність замовчувати власні бажання і потреби;

когнітивні особливості: схильність фокусуватися на негативі і «застрявати» в цьому стані; когнітивна ригідність, тобто труднощі перемикання, пошуку рішень і пристосування до нових умов життя;

досвід прихильності до власної матері, важкі і конфліктні відносини з нею;

ставлення оточуючих і близьких, ступінь їх довіри і віри в жінку. Часто помічники роблять ведмежу послугу. Замість «чим тобі допомогти» вони знецінюють породіллю словами: «Дивись, все-то у тебе з рук валиться, яка ж ти недотепа». Іноді такі «помічники» тільки провокують почуття нікчемності, невпевненості і розгубленості;

складності у відносинах з чоловіком, відсутність його підтримки.

Що робити?

Післяпологова депресія вимагає духовної і психотерапевтичної допомоги, а іноді і фармакотерапії. Якщо допомога вчасно не буде надана, післяпологова депресія може тривати місяцями і навіть роками, трансформуватися в хронічний депресивний стан.

Якщо ви знаєте, що сусідка або подруга тільки народила, не соромтеся запитати про її самопочуття і справи. Запитуйте, чим зараз можна підтримати і полегшити життя.

Крім того, існують короткі тести самоперевірки, які допоможуть не пропустити симптоми. Інформування — одна з важливих речей, яка допоможе не зависнути жінці в депресії і знайти вихід. Інформування допомагає не затягувати період проблем жінки і реалізувати її рішення звернутися до фахівця ще до того, як з’являться суїцидальні думки, тобто може прискорити отримання допомоги.

Джерело

Добавить комментарий