17 листопада Церква відзначає пам’ять мучениці Євгенії (Лисової)

Свята Євгенія (Євдокія Афанасіївна Лисова) походила з села Нікіткіна Єгор’євського повіту Рязанської губернії. Вона народилася в 1892 році і була дочкою власника невеликої бакалійної крамниці.

Навчалася свята в церковнопарафіяльній школі. В 1916 році після смерті батьків вона вирішила присвятити своє життя Богу. Євдокія продала худобу, а батьківський будинок віддала одній з двох сестер, що були заміжніми і жили окремо. Сестра ж дала їй взамін маленький будиночок, де угодниця Божа влаштувала собі келію.

В 1926 році в Богословській обителі у Рязанській області свята прийняла чернечий постриг з іменем Євгенія. Після закриття монастиря вона прибула в рідне село і почала прислуговувати при храмі Покрову Пресвятої Богородиці.

В 1931 році потрапили під арешт монахині Количевського Казанського монастиря і утримувалися у в’язниці Єгор’євська. Як тільки вони були арештовані, віруючі та монахині закритих монастирів, яких в той час багато проживало в Єгор’євську, стали передавати їм продукти та речі. Близько десяти монахинь постійно вартували поблизу тюрми, щоб попрощатися з арештованими сестрами, коли їх будуть вести з місця ув’язнення на вокзал. Згодом стала відома дата перевезення монахинь, і в цей день біля воріт в’язниці зібралося близько 100 чол. віруючих. Один зі свідків дав показання, що духовенство та монахині агітували народ проти радянської влади і говорили, що влада веде політику повного знищення релігії.

Ще не вивели ув’язнених з в’язниці, як на площі з’явилися міліціонери і почали арештовувати зібраний народ. Через це декотрі поспішили покинути площу. В наступні дні проводилися арешти духовенства та монахинь у Єгор’євську та довколишніх поселеннях. Святу Євгенію арештували 25 червня 1931 року і помістили в місцевій в’язниці. Всього за цією справою було затримано 18 чол. В липні того ж року преподобномученицю засудили до 3-річного заслання в Казахстан. Після завершення цього строку вона повернулася у Єгор’євськ. Сюди прибули із заслання й інші монахині та духовенство. Євгенія стала трудитися при церкві святого благовірного князя Олександра Невського. Монахинями, послушницями та благочестивими жінками у будинках звершувалися уставні Богослужіння, водночас почали виникати невеликі черничі общини.

Свята Євгенія проживала в будинку зі схимницею з Количевської обителі Агнією і благочестивою жінкою, що пізніше прийняла чернечий постриг з іменем Серафима. До них приходила вчителька Ольга, яка всупереч бажанню не змогла стати черницею, бо не отримала на це благословіння через гоніння з боку безбожної влади. В той час спільна молитва в будинках розцінювалася як порушення закону про відділення Церкви від держави і загрожувала позбавленням волі. Багато хто боявся збиратися для молитви, проте монахиня Євгенія говорила, що вона вже була в засланні, і їй не страшно.

До часу нових арештів схимниця Агнія померла, а Євгенія разом з іншими навесні 1935 року була арештована. На допиті у святої запитали, де і коли вона приймала участь у таємних моліннях на квартирах. Євгенія заперечила свою участь в таємних моліннях і винною у висунутому звинуваченні себе не визнала.

В липні 1935 року угодниця Божа була засуджена до 5-річного ув’язнення у виправно-трудовому таборі і потрапила до табору, розташованого поблизу Ташкента. Під час переведення табору на інше місце Євгенія не витримала тяжких умов етапу і померла 17 листопада 1935 року. Тіло святої поховали у невідомій могилі.

Добавить комментарий