25 листопада Церква відзначає день пам’яті ікони Богородиці «Милостива»

На острові Кіпр на горі, що називається Коккос, розташована Кіккська обитель. Сюди уже 8 століть постійно прибувають паломники, аби помолитися перед чудотворної іконою Божої Матері «Милостива».

Згідно з переданням чесний образ Богородиці був написаний Апостолом і Євангелістом Лукою. Спочатку святиня знаходилася у Єгипті. Коли в Х ст. на Єгипет напали сарацини, ікону перевезли морем у Царгород, де вона зберігалася до початку ХІІ ст.

За царювання імператора Олексія Комніна стався наступний випадок. Якось кіпрський намісник Мануїл Вутоміт полював у горах і заблукав. Там він зустрів пустинника Ісайю і зі злості сильно побив його. Невдовзі після цього Мануїл тяжко захворів і зрозумів, що покараний за гріх, вчинений перед монахом.

В той час пустинник Ісайя мав божественне видіння, з якого йому стало відомо, що через нього чесна ікона Богородиці «Милостива» має потрапити на Кіпр. Тому, коли намісник прийшов до нього просити прощення, він не здивувався і сказав йому відправитися в Царгород за святинею. Мануїл не був першим серед чиновників імператора і боявся звертатися до нього з таким проханням, проте все одно прибув у Другий Рим.

Допоки чудесно зцілений кіпрський намісник був у Царгороді і не наважувався порозмовляти з імператором, Ісайя зайнявся будівництвом храму, щоб помістити в ньому чесний образ. Тим часом на ту ж недугу, що була в Мануїла, раптом захворіла імператорська дочка, і лікарі не могли надати їй допомогу. Тоді Мануїл повідав Олексію Комніну про повеління старця, і імператор погодився віддати ікону жителям Кіпру. Проте, як тільки дочці стало легше, він вирішив послати кіпріотам майстерно виконаний список. Коли імператор прийняв таке рішення, йому явилася Богоматір і повеліла послати чудотворний образ.

Невдовзі святиня з почестями прибула на Кіпр. Тут її помістили в новозбудованому храмі, при якому стали селитися монахи і утворився монастир. Мануїл віддав монастирю декілька поселень, а імператор підтвердив це спеціальною грамотою і пожертвував монахам певну суму коштів, через що обитель стала називатися Імператорською.

По молитвах перед чудотворним образом сходив з неба дощ, безплідні жінки народжували дітей, німі починали говорити. Якось святиню вдарив язичник, і його руку раптом паралізувало. Тоді до ікони прикріпили залізну кисть руки, через що декотрі стали приймати її за образ «Троєручиця».

Ікона Богородиці «Милостива» відноситься до типу «Єлєуса», на якому щоки Богоматері і Богонемовляти дотикаються. Лик Богородиці повернутий в лівий бік. Немовля Христос правою рукою підтримує край Її мафорія. Ліві руки Пресвятої Діви і Христа дотикаються і тримають разом згорток з грецьким текстом. Саме такий образ знаходиться нині в Третьяківській галереї.

Добавить комментарий