17 грудня Церква відзначає день пам’яті святителя Геннадія Новгородського

Святий Геннадій народився в XV ст. у благочестивій сім’ї Гонзових. Він був сановитим, розумним, доброчесним мужем, обізнаним зі Святим Письмом. Подвижницьке чернече життя святий почав у Валаамському монастирі під керівництвом Саватія Соловецького.

В 70-х рр. XV ст. Геннадій був зведений в сан архімандрита і став управляти Чудовим монастирем у Москві. В 1483 році він зайнявся будівництвом у обителі трапезного храму в честь святителя Олексія, митрополита Московського, що був засновником монастиря.

В 1484 році угодник Божий удостоївся святительського сану і став архієпископом Новгородським. Він не покинув турбот про зведення храму в честь митрополита Олексія і посилав на будівництво кошти.

Архієпископ Геннадій був ревним поборником чистоти Православ’я. Він управляв Божою Церквою в той час, коли іудейські проповідники схиляли на Русі народ до єресі та боговідступництва. Вороги православної віри почали свою діяльність у Новгороді ще в 1470 році. Про наявність єресі святитель довідався лише в 1487 році, коли четверо членів таємного товариства в стані захмеління викрили себе. Він одразу почав розслідувати справу і шукати боговідступників. Святому стало відомо, що головні розповсюджувачі лжевчення ще в 1480 році переїхали в столицю. Тоді він написав про це у Москву митрополиту Геронтію та додав до написаного список виявлених єретиків і їхні писання.

Боротьба з послідовниками поширюваної іудеями єресі стала головним предметом архіпастирського служіння святого. Вона тривала 19 років і увінчалася перемогою Православ’я. Оскільки єретики використовували викривлені тексти книг Ветхого Завіту, святитель Геннадій зайнявся приведенням у єдиний звід правильних списків Святого Письма. Раніше на Русі біблійні книги переписувалися окремими частинами, а не у вигляді цілого зводу.

Під керівництвом угодника Божого в 1499 році на Русі вийшов перший повний звід Святого Письма на слов’янській мові, відомий під назвою «Геннадієвської Біблії».

Крім цього при святителі Геннадії церковними книжниками було складено «Четвертий Новгородський літопис», доведений до 1496 року, перекладено, виправлено та переписано багато рукописних книг.

Декілька років трудився у архієпископа Геннадія ігумен Соловецької обителі Досифей, що займався складанням бібліотеки монастиря. За проханням владики Досифей написав житіє Зосими і Саватія. В складі Соловецького зібрання рукописів збереглося понад 20 книг, переписаних з благословіння святого.

Для підготування достойних священнослужителів архієпископ Геннадій влаштував у Новгороді школу.

В той час руський народ гнітила думка про кінець світу, який очікували після закінчення сьомого тисячоліття від створення світу. У зв’язку з цим Пасхалія була складена лише до 1491 року. У вересні цього ж року відбувся архієрейський Собор Руської Православної Церкви, участь в якому приймав і святитель Геннадій. Рішенням Собору було ухвалено написання Пасхалії на 8-му тисячу років. Цією справою зайнявся митрополит Зосима, який виклав пасхалію на 20 років. Разом з цим він доручив зайнятися складанням пасхалії Пермському єпископу Філофею та Новгородському архієпископу Геннадію. Так святитель Геннадій склав Пасхалію на 70 років, написав до неї тлумачення і Окружну грамоту. В тлумаченні Пасхалії він писав, що не слід страшитися кінця світу, а слід завжди чекати пришестя Христового.

Згідно з правилами роботи з Пасхалією, встановленими архієпископом Геннадієм, в 1539 році була складена Пасхалія на всю 8-му тисячу років.

В 1497 році угодник Божий склав молитву до Пресвятої Богородиці, яка свідчить про його високе духовне життя. Відомі послання святого декотрим архієреям та послання до Собору 1490 року. Також святитель написав церковний «Уставець» і «Передання монахам», що живуть за уставом скитського життя.

Незадовго до кончини архієпископ Геннадій пішов на покій і поселився в Чудовій обителі. Тут він віддав душу Господу 4 грудня 1505 року. Тіло угодника Божого поховали в церкві Чуда Архістратига Михаїла в Хонах.

Добавить комментарий