29 грудня Церква відзначає день пам’яті святої Софії Суздальської

Свята Софія (в миру Соломонія Сабурова) була дружиною Великого князя Московського Василія ІІІ Іоанновича (1505 – 1533 рр.). Князь обрав її в княгині з півтисячі найгарніших дівиць. За 20 років спільного життя у княжого подружжя не було дітей, що спричиняло велику скорботу. Тоді князь схилився до гріха і всупереч вмовлянням духовенства незаконно одружився на литовській княжні Єлені Глінській. Митрополит Варлаам, що викривав князя у беззаконні, був позбавлений святительського престолу і ув’язнений у монастирі. Преподобний Максим Грек заступився за княгиню Соломонію і потрапив до в’язниці. Вчинок Московського князя засудили всі Вселенські патріархи. Патріарх Єрусалимський Марк передрік, що від цього незаконного шлюбу народиться дитина, яка вразить світ своєю жорстокістю. В 1530 році у князя Василія Іоанновича та Єлени Глінської народився син Іоанн, що згодом отримав прізвисько Грозний.

В 1525 році у Московському монастирі Різдва Христового княгиню Соломонію насильно постригли у чернецтво з іменем Софія. Після цього її під вартою привезли в Суздальську Покровську обитель, де пізніше почали ув’язнювати інших царських невольниць-монахинь. Довгий час княгиня скорбіла і не могла примиритися з тим, що сталося, проте все ж покорилася волі Божій. Ревна молитва була для неї втіхою та умиротворенням. Преподобна Софія зрозуміла марність тимчасових благ і усією душею стала прагнути до Царства Небесного. Вона поступово зростала у чеснотах і духовно вдосконалювалася.

В 1542 році велика княгиня спочила. Її тіло поховали в Суздальській обителі. Уже найближчі покоління зверталися з молитвами до угодниці Божої. В рукописних святцях вона згадується як чудотвориця. За царювання Феодора Іоанновича (1584 – 1598 рр.), сина Іоанна Грозного, преподобну Софію шанували як святу. Цариця Ірина Феодорівна подарувала для гробниці княгині бархатний покров із зображенням Господа Іісуса Христа та святих. Над гробом угодниці Божої стали звершувати молебні та панахиди. В ХІХ ст. архієпископ Суздальський і Тарусський Серапіон склав службу преподобній.

При гробниці святої Софії відбувалися чудеса. Зокрема, в 1598 році тут зцілилася від сліпоти княжна Анна Нєчтєва. Коли в 1609 році воєнний загін поляків підступив до Суздаля, велика княгиня в грізному вигляді явилася їхньому ватажку Лісовському. Тоді від великого страху йому паралізувало руку, і Лісовський поклявся залишити в спокої і Суздаль, і Покровську обитель.

По молитвах угодниці Божої сталося багато й інших чудес.

Добавить комментарий