21 січня Церква відзначає день пам’яті святого Або Тбіліського

Святий Або Тбілелі (Тбіліський) був арабом за походженням, проживав в Багдаді у VIII ст. і виготовляв благовонні мазі. В юнацькому віці він прибув у Тбілісі разом з правителем Картлі (області Східної Грузії) на ім’я Нерсес. На останнього звели наклеп перед халіфом, і він три роки перебував у в’язниці в Багдаді, допоки не був звільнений новим владарем. Після цього Нерсес покинув Багдад і взяв з собою Або.

Святий проводив доброчесне життя і користувався любов’ю та повагою грузинів. Він вивчив грузинську мову і зайнявся вивченням Святого Письма. Разом з тим Або ревно відвідував храми Божі. Він віддавався посту і молитві та хотів прийняти Святе Хрещення. Тим часом на Нерсеса був зведений новий наклеп, і його викликали в Багдад. Щоб уникнути смерті, Нерсес відправився у супроводі 300 чол. почту в Хазарію, в тому числі і Або. В Хазарії Або був хрещений в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, після чого прибув разом із Нерсесом у Абхазію.

Угодник Божий постійно міркував над Святим Письмом, довго молився на Богослужіннях. Про його благочестиве життя дізналися володар та єпископ Абхазії. Вони часто вели зі святим духовні розмови і були здивовані глибиною його віри та знаннями.

Щоб уникнути суєтної слави і наслідувати святого Антонія Великого, Або віддався подвигу безмовності, в якому перебував три місяці до Світлого Христового Воскресіння. В цей день він став славити і проповідувати Господа.

Згодом Нерсес повернувся у Тбілісі, і Або відправився слідом за ним. Хоча місто перебувало під владою магометан, святий безбоязно почав сповідувати християнство. Це розгнівило нечестивих персів, вони ув’язнили Або в темниці, а потім привели на суд. Мученику пропонували багатства та почесті, якщо він повернеться до магометанства, але святий залишився непохитним. Невдовзі за одкровенням, отриманим від Ангела Божого, Або дізнався про наближення своєї мученицької кончини.

В день Богоявлення святий причастився Тіла та Крові Христових і був виведений на страту. Щоб налякати мученика і примусити відректися від Христа, його тричі вдаряли тупим боком меча. Проте це не змінило твердості віри Або, і він був обезглавлений. Кончина святого наступила 6 січня 786 року.

Останки мученика облили нафтою і спалили на краю скелі. Згодом тут був зведений тбіліський Метехський храм. Над місцем спалення мощей угодника Божого у повітрі, як лампада, світилася зірка і осяювала собою Тіфліс (назва міста Тбілісі до 1936 року). Кістки Або потопили в ріці Курі під мостом. Наступного ж дня їх прославив дивний стовп світла, що виходив з води.

Добавить комментарий