3 лютого Церква відзначає пам’ять Ктіторської ікони Богородиці

Якось під час сильної бурі біля берегів Афона син імператора Феодосія Великого (царював в ІІ пол. IV ст.) Аркадій впав з корабля у морську глибину. Супутники царевича були переконані в його смерті. Однак невдовзі Аркадія знайшли мирно сплячим під тінню куща поблизу одного монастиря. Коли царевич прокинувся, то розповів, як був врятований від погибелі заступництвом Богородиці. У зв’язку з цією подією розташований тут монастир отримав назву «Ватопед», що означає «кущ отрока».

Про чудесний порятунок Аркадія стало відомо його батьку імператору Феодосію. Тоді вдячний батько розширив, прикрасив та збагатив Ватопедську обитель і пожертвував їй образ Богоматері, який стали називати «Ктіторським». Це пов’язано з тим, що імператор був ктітором монастиря, тобто (в перекладі з грецької мови) упорядником, улаштовувачем. «Ктіторську» ікону Пресвятої Діви помістили на вишньому місці у вівтарі храму Благовіщення Богородиці. Через це ікону називають ще «Вівтарницею».

В ІІ пол. ІХ ст. араби звершували грабіжницькі набіги на Крит, Сицилію та інші острови. Так вони прибули і на Афонську Гору та наблизилися до Ватопедського монастиря. Тоді екклєсіарх (церковний ключар), аби нечестиві не поглумилися над святинями, заховав Ктіторський образ Божої Матері та хрест Господній у колодязі під помостом вівтаря, поставив перед ними запалену свічу і насунув зверху мармурову плиту урівень з помостом. Після цього екклєсіарх був схоплений завойовниками та відведений в полон. На Афон йому вдалося повернутися майже через 70 років. Його рідна обитель в той час перебувала в руїнах, і невелика кількість монахів займалася її відновленням. Старець став трудитися разом з ними. Він згадав про заховані святині і попросив братію пересунути одну з плит помосту у вівтарі. Під плитою були знайдені хрест та ікона Богоматері, перед якими все ще горіла свіча. До цієї свічі монахи постійно додають віск, через що вона незгасно світиться перед чесним Ктіторським образом.

Оскільки святині знайшли в понеділок, то з часу їх знайдення щопонеділка у соборному храмі Ватопедського монастиря звершується молебень Пресвятій Діві, а наступного дня – Божественна Літургія з благословінням колива та піднесенням частини проскури в честь Богородиці. Такі урочисті Богослужіння звершуються вже понад 10 століть. Ктіторський же образ Богоматері зберігається на вишньому місці у вівтарі собору.

Добавить комментарий