Обійми Отця: смисл притчі про блудного сина

В процесі підготовки до Великого Посту Церква пропонує нам для роздумів кілька євангельських сюжетів, одним із яких є притча про блудного сина. Її зміст настільки відомий, що докладно переказувати його, мабуть, не потрібно. Тому, звернемо увагу тільки на деякі моменти, які допоможуть краще зрозуміти її смисл.

У батька було два сини. Молодший взяв частину свого спадку (зверніть увагу, що він зробив це ще за життя батька) і бездумно витратив його живучи в блуді і гріху. З часом, залишившись без «друзів» і без грошей, він почав доглядати за свиньми, а потім покаявся і вирішив повернутись до свого батька, тому що розумів — слуги в батьківському домі живуть краще, ніж він. Батько, який очікував на покаяння свого сина, дарував йому одежу, перстень і приготував святкову вечерю. Тобто, повністю відновив свою довіру до нього, знову прийнявши, як сина.

Святі отці, пояснюючи цю притчу, кажуть нам, що вона стосується практично кожної людини. Всі ми отримуємо від Бога великі дари – таланти. Ці таланти ми, часто, спрямовуємо не на користь собі чи ближньому, а на шкоду. Більше того, можна із впевненістю говорити, що все світле та чисте ми здатні перетворити на темне та нечисте.

«Друзі», які «допомагали» блудному сину витрачати таланти — це злі духи, які штовхають нас в обійми гріха, створюючи ілюзію щастя чи радості. Свині, яким служив син після того, як втратив Божі таланти — це гріхи, які повністю заволоділи ним. Притча каже нам, що ситуація змінилася після того, як він приніс покаяння.
До речі, слово «покаяння» в перекладі з грецької, означає «зміна розуму».

Іншими словами, тільки тоді, коли син змінив своє ставлення до світу, в якому жив, тільки тоді, коли зрозумів глибину свого падіння, він зміг повернутися до батька.

Отці Церкви кажуть нам, що одяг, в який батько одягнув свого сина — це Таїнство Святого Хрещення, а перстень, який в стародавному світі використовувався в якості печатки — це благодать Святого Духа в Таїнстві Миропазання. Ну а святковий банкет – це Таїнство Святого Причастя.

Таким чином, в притчі про блудного сина йдеться про весь життєвий шлях людини, який вона проходить в процесі свого духовного становлення. Христос підкреслює, що Небесний Отець приготував для Своїх дітей всі необхідні для спасіння засоби. Повернувшись додому, тобто до Церкви, ми отримуємо можливість змінити своє життя, стати іншими людьми, а найголовніше — примирится з Богом.

Адже Він, як люблячий Отець, кожного дня виходить на дорогу, щоб прийняти в Свої обійми сина чи доньку. Треба тільки покаятись…

Добавить комментарий