8 березня Церква відзначає пам’ять Кіпрської ікони Богородиці

Кіпрська (Строминська) ікона Божої Матері є списком з древнього чудотворного Кіпрського образу Богородиці. Свою назву вона отримала від Строминського монастиря (колишнього Богородського повіту, Московської єпархії), де зберігалася. Строминська обитель припинила своє існування, і в наш час святиня знаходиться в храмі Успіння Пресвятої Діви в селі Стромині.

Коли Великий князь Дмитрій Іванович (Донський) відправлявся на війну проти монголо-татар, то попросив благословіння у преподобного Сергія Радонезького, засновника монастиря Животворящої Трійці. Угодник Божий благословив князя і передрік йому перемогу над ворогами. Тоді Великий князь дав обіцянку у разі перемоги збудувати монастир в честь Богородиці. Цим монастирем і стала Успенська Строминська обитель, заснована на обраному преподобним Сергієм місці на ріці Дубенці. Святий Сергій освятив в новоствореній обителі храм в честь Успіння Божої Матері і привів для неї зі свого монастиря ігумена на ім’я Леонтій.

Як повістує передання, Кіпрський (Строминський) образ Богородиці преподобний Сергій дав у благословіння своєму учню Саві, другому ігумену збудованої на Дубенці Успенської обителі. Спочатку святиня шанувалася на місцевому рівні. В 1841 році від образу Богоматері чудесно зцілилася 18-річна дівчина. З того часу ікона прославилася, і її стали шанувати загальноцерковно.

На Кіпрському Строминському образі Пресвята Діва зображена в короні. Вона сидить на троні. Біля неї зверху зображені Ангели у вінцях з гілками – по одному з кожного боку. Знизу з боків біля Богородиці зображені священномученик Антипа та мучениця Фотинія, що стоять на колінах.

Про Кіпрську (Строминську) ікону Божої Матері місцевий благочинний у докладі Московському митрополиту Філарету повідомляв наступне.

Про походження святині нічого невідомо. За церковними описами в 1783 році ікона знаходилася в Миколаївському храмі. В 1829 році цей храм розібрали, і чесний образ Богоматері поставили на паперті новозбудованої кам’яної церкви над вхідними дверима. З невідомої причини лик Богоматері дещо пошкоджений з лівого боку під оком. Пізніше ікону поставили у боковому храмі в честь святителя Миколая за лівим кліросом. Святиню прикрасили срібною з позолотою ризою.

Добавить комментарий