16 березня Церква відзначає пам’ять мученика Михаїла (Строєва)

Святий Михаїл (Михаїл Степанович Строєв) народився в місті Воскресенську (нині місто Істра) Звенигородського повіту Московської губернії. Батько святого Степан Строєв, його діди та прадіди були живописцями. В 9-річному віці Михаїл втратив батька, а з 12-річного віку вже допомагав своєму діду-художнику.

В 1902 році святий обвінчався з Анною Григорівною Григор’євою, робітницею текстильної фабрики. В 1904 році він почав навчатися на вечірніх курсах Строганівського училища. В 1909 році Михаїл заснував перше у повіті Добровільне пожежне товариство, членом якого був до кінця життя.

В 1916 році угодника Божого призвали на військову службу. Він служив у Астраханському запасному полку, що розташовувався у місті Моршанську Тамбовської губернії. Коли закінчилася війна, Михаїл повернувся додому і начальствував Воскресенською повітною пожежною охороною. Під час служби він закінчив пожежні курси. Пізніше за віком та станом здоров’я святий став начальником добровільної фабричної пожежної команди.

Угодник Божий з дитинства трудився і привчав до праці своїх дітей. Він повторював їм прислів’я «Праця годує, а лінь псує».

Михаїл відрізнявся глибокою вірою в Бога і в часи гонінь на Православну Церкву виконував обов’язки старости Троїцького храму в селі Троїцькому. Цей послух був тяжким та небезпечним.

В 30-х рр. голова Троїцької сільради продав будівлю школи одному професору, а для школи запропонував приміщення храму, що був зведений понад три століття тому і вважався архітектурною пам’яткою. Парафіяни обурилися через це і попросили Михаїла звернутися до влади зі скаргою. Справа була розглянута, договір про продаж школи розірваний, і храм під школу не забрали.

В 1937 році почалася нова хвиля жорстоких гонінь на Церкву. Восени були арештовані троє священнослужителів Троїцького храму – пресвітери Олександр Машков та Іоанн Орлов і диякон Петро Троїцький. Разом з ними потрапив за ґрати і староста Михаїл. Усі четверо опинилися у Таганській тюрмі Москви.

Святому приписали участь в контрреволюційній групі, і він був засуджений до 10-річного ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Місцем відбування кари для Михаїла стала табірна свиноферма в Сибірі.

16 березня 1938 року мученик відійшов до Господа. Він скінчався в Сусловському відділенні Сіблага. Тіло Михаїла почиває у невідомій могилі.

Добавить комментарий