14 травня Церква відзначає пам’ять святої Тамари Грузинської

Свята Тамара належала до знатного роду Багратіонів, що згідно з переданням є потомками царя Давида. В 1178 році своїм батьком, царем Георгієм ІІІ, вона була проголошена царицею. Через 7 років після цього Георгій ІІІ скінчався, і його дочка приступила до управління державою.

Коли свята зайняла царський престол, то сказала, що вона – батько сиріт та матір вдів. Згідно з цими словами Тамара і звершувала правління.

Перш за все цариця зайнялася заміною кадрів і позбавила посад правителів та воєначальників, які зловживали даною їм владою. Цариця звільнила Церкву від сплати податків та полегшила життя селян.

В 1185 році патріарх запропонував Тамарі вступити в шлюб. З цією метою на Русь відправилися посли. Незабаром в Грузію прибув син Андрія Боголюбського Георгій. Цариця не хотіла одразу виходити заміж, аби зрозуміти, що за людина її жених. Проте придворні наполягли на тому, щоб вінчання не відкладалось.

Побоювання благочестивої правительки справдилися. Її чоловік зловживав спиртними напоями та звершував непристойні справи. Більше двох років Тамара терпіла з боку Георгія грубощі і намагалася врозумити його, але марно. Зрештою, вона розсталася з ним.

Спочатку угодниця Божа мала намір проводити самотнє життя, але згодом заради наслідника погодилася на другий шлюб. Чоловіком благовірної цариці став осетинський царевич Давид. Шлюб Тамари і Давида був щасливим.

Час царювання святої став «Золотою епохою» Грузії. Держава досягнула вершини слави та могутності. Тамара була мудрою правителькою, справедливо звершувала суд, відрізнялася працелюбністю та християнським співчуттям.

Угодниця Божа змогла зупинити нашестя з Індії війська халіфа Абу-Бакра, а також подолала й іншого ворога – султана Рукн-ад-Діна.

Після сходження на царський престол Тамара потурбувалася про організацію єдиного богослужбового уставу та церковного канону. В місто Картлі вона скликала богословів, знавців Закону Божого, духовенство. Тут відбувся Собор, на якому була присутньою і цариця.

Перед кончиною свята закінчила необхідні державні справи і розпорядилася щодо церковних та монастирських питань. Вона несподівано захворіла на невідому хворобу, і лікарі не змогли допомогти їй. Народ молив Господа про одужання цариці, проте 18 січня 1213 року наступила її кончина.

Грузинська цариця Тамара залишила про себе добру пам’ять в народі. Вона сприяла духовному розвитку держави, піклувалася про нужденних людей, будувала храми Божі.

Щодо місця поховання святої історики та археологи і донині ведуть спори.

Добавить комментарий