16 травня Церква відзначає пам’ять Свенської (Печерської) ікони Богородиці

Святкування в честь Свенської Печерської ікони Богородиці звершується двічі на рік: 3 травня, в день пам’яті преподобного Феодосія Печерського, і 17 серпня, в день пам’яті преподобного Аліпія Печерського, іконописця. Святкування 17 серпня було встановлене в 1815 році у зв’язку з порятунком в 1812 році міста Брянська від військ Наполеона.

Свенський Печерський образ Богоматері написав преподобний Аліпій Печерський. Він зобразив Богородицю на троні з Богонемовлям Христом на колінах. З боків від Пресвятої Діви зображені преподобні Антоній та Феодосій Печерські.

До 1288 року святиня перебувала в Києво-Печерській обителі, де від неї звершувалися чудеса. В 1288 році чудотворний образ опинився в Брянському Свенському монастирі в честь Успіння Божої Матері. Його перенесення сюди відбулося наступним чином.

Під час перебування в Брянську Чернігівський князь Роман Михайлович втратив зір. Коли він почув про чудеса, що звершуються від образу Богородиці, написаного Аліпієм Печерським, то направив у Києво-Печерську обитель гінця з проханням прислати йому святиню для зцілення. Чудотворний образ послали разом із священником по річці Десні.

Коли човен під час подорожі пристав до правого берега річки Свени, мандрівники вийшли на берег для ночівлі. Вранці на човні святині вони не знайшли. Вона опинилася на горі навпроти річки Свени. Чесний образ стояв на дубі між гілками. Про чудо повідомили князю Роману, і він був приведений до ікони пішки. В гарячій молитві перед чудотворним образом болящий обіцяв спорудити на цьому місці чернечу обитель та віддати їй всі землі, які побачить з гори.

Коли князь завершив молитву, то почав поступово прозрівати, і, зрештою, повністю прозрів. Після звершення молебню була заснована дерев’яна церква в честь Успіння Божої Матері. Дуб, на якому явилася святиня, зрубали і виготовили з нього дошки для написання інших ікон. Тоді ж встановили святкування в честь Свенського образу Богоматері 3 травня.

Від ікони чудесно зцілювалися сліпі, звільнялися від нечистих духів біснуваті, люди отримували захист від ворогів.

Добавить комментарий