18 травня Церква відзначає пам’ять святого Єфрема Нового

Святий Єфрем подвизався в обителі Благовіщення Пресвятої Богородиці, розташованій біля підніжжя гори Амомон поблизу поселення Неа-Макрі на північ від порту Рафіна на узбережжі Аттики у Греції. Угодник Божий прославився після знайдення його чесних мощей, яке відбулося наступним чином.

В 1950 році монахиня Макарія з благословіння єпископа почала відновлювати монастир Благовіщення, розорений в XV ст. піратами. Щоденно подвижниця розчищала завали і молилася Господу, аби Він відкрив їй про життя монахів, що тут подвизалися.

Якось, коли монахиня трудилася на дворі обителі, в неї виникла думка, що потрібно копати землю на цьому місці. До роботи Макарія залучила робітника, який прийшов у монастир щось полагодити. На глибині 170 см вони побачили людську голову. Коли голова була відкопана повністю, у повітрі розлилися пахощі. Робітник збліднув і втратив здатність говорити. Макарія попросила його залишити її на самоті, і він віддалився. Тоді монахиня приклонилася до чесних мощей і з несказанною радістю продовжила їх відчищати, але їй перешкодив дощ.

Макарія знаходилася у обителі одна. Ввечері вона стала на молитву в храмі і раптом почула, що хтось наближається. Від страху подвижниця заклякла. В цей час невідомий голос спокійно запитав, скільки вона має намір тримати його назовні. Подвижниця оглянулася і побачила високого темноволосого монаха з чорною кучерявою бородою, який благословляв її. Страх Макарії змінився на радість. Вона пообіцяла монаху, що наступного дня потурбується про його мощі, і він розчинився в повітрі.

Наступного дня Макарія очистила та обмила останки святого і поклала їх в храмі. Вночі вона побачила угодника Божого в сновидінні. Він подякував їй і назвав своє ім’я.

Про свою мученицьку кончину Єфрем повідомив Макарії та іншим людям через видіння та сни.

Преподобномученик народився в 1384 році і рано втратив батька. Його благочестивій матері довелося самій виховувати сімох дітей. В 14-річному віці святий прийшов у обитель Благовіщення Богородиці, де подвизався 27 років. Він удостоївся священного сану.

У вересні 1425 року на свято Воздвиження Хреста Господнього Єфрем був взятий в полон піратами-мусульманами. Вони хотіли примусити святого відректися від Христа, але він залишався твердим у вірі. Вісім місяців угодник Божий терпів катування. 5 травня 1426 року пірати привели його у обитель і повішали на дереві вниз головою (це дерево існує і нині). В руки та ноги преподобномученика забили цвяхи, а тіло прокололи розжареним залізним прутом. Так святий відійшов до Господа.

З часу знайдення мощей Єфрема по його молитвах звершуються численні чудеса. Згадаємо декотрі із них.

Один чоловік, грек за походженням, що проживав у Швеції, несправедливо був звинувачений у злочині. Його засудили до 3-річного ув’язнення, і він до дня розгляду апеляції 5 місяців провів у тюрмі. Напередодні цієї події ув’язнений прокинувся о третій годині ночі в своїй камері і побачив перед собою чоловіка, що посміхався. Незнайомець був худим та високим, з густою бородою та добрими блакитними очима. Він двічі сповістив в’язню, що завтра той опиниться на свободі, а потім розчинився в повітрі. При цьому двері камери залишалися закритими.

Наступного дня несправедливо засуджений чоловік рішенням суду був звільнений із в’язниці. Він зателефонував батькам і повідомив радісну звістку, але вони вже знали про його звільнення. Їм сказала про це дочка, яка молилася напередодні святому Єфрему в Неа-Макрі. Під час молитви вона відчула, що її брата звільнять, і сповістила про це батькам. Коли звільнений чоловік побачив ікону преподобномученика Єфрема, то впізнав у ньому того чоловіка, який йому чудесно явився.

В червні 1983 року одне молоде подружжя очікувало народження дитини. Лікар повідомив 17-річній майбутній матері про неможливість проходження пологів природним шляхом, і вона перебувала у страху. Благочестива жінка постійно молилася святому Єфрему, щоб він допоміг їй якомога легше народити дитину. Вдень майбутню матір оглянув лікар і нічого незвичного не помітив. Ввечері вона чомусь почала тривожитися, і чоловік наполіг на тому, щоб привезти її у лікарню, при цьому ознак наближення пологів не було ніяких. В лікарні жінку оглянула медсестра і повідомила, що вона скоро народить. Через три хвилини після приходу лікаря немовля опинилося у його руках. По молитвах преподобномученика Єфрема воно з’явилося на світ зовсім безболісно, і лікар сказав, що пологи, які мали бути дуже важкими, були найлегшими з його 25-річної лікарської практики.

Єлена Вулгаракіс здавала екзамени, щоб поступити до університету. Під час екзамену з хімії вона дуже нервувалася і не була впевнена, що написала все правильно. При цьому абітурієнтка молилася Богу. Коли екзамен завершувався, вона нібито прислухалася до тихого голосу, який говорив їй на вухо, і стерла все, що написала. Їй здавалося, начебто хтось стоїть біля неї і диктує правильні відповіді. Екзамен пройшов успішно. Вдома Єлена дізналася, що одна її родичка попросила ігуменю Макарію, аби вона помолилася за неї святому Єфрему. Саме він підказував правильні відповіді на екзамені.

Нині до мощей преподобномученика у монастир Благовіщення притікає багато людей.

Добавить комментарий