5 червня Церква відзначає пам’ять мученика Михаїла Чорноризця

Святий Михаїл був родом з міста Едесси, що знаходилося в північній частині Месопотамії, і народився в християнській сім’ї. Після кончини батьків він роздав свій спадок бідним і відправився в Єрусалим на поклоніння Святим місцям. В ті часи Єрусалим перебував під владою мусульман.

Коли юнак відвідав Святі місця, то прийшов у монастир святого Сави і прийняв чернечий постриг.

Через деякий час наставник послав Михаїла в місто продавати вироби насельників обителі. В Єрусалимі на святого звернув увагу євнух мусульманської цариці Сеїди і, оскільки вироби монахів були якісними і гарними, повів його до своєї господині.

Молодий подвижник, хоча і був виснажений постом, мав гарну зовнішність, і Сеїда спокусилася ним. Вона стала зваблювати Михаїла до плотського зв’язку і обіцяла вилікувати його, якщо він хворий. На це святий відповів цариці, що боліє серцем через свої гріхи, служить же своєму Господу, а її слухатися не хоче. Проте спокусниця не вгамувалася. Вона намагалася примусити Михаїла звершити беззаконня, як колись у Єгипті дружина Пантефрія святого Іосифа. Михаїл був непохитним і говорив, що він монах і пообіцяв Богу до кінця життя зберігати непорочність. Зрештою цариця переконалася, що не зможе схилити Михаїла виконати її бажання, і посоромлена та розгнівана повеліла побити його палками. Потім вона послала угодника Божого як ганьбителя мусульманства до царя, який знаходився неподалік від Єрусалима.

Цар став переконувати Михаїла відректися від Христа і навернутися до магометанства. Преподобномученик був твердим у вірі і сказав, що не можна йому залишити свого Бога і стати послідовником біса. Мучитель продовжував спокушати монаха і пропонував йому просити в нього, чого бажає, та царювати разом з ним. Святий попросив царя, або відпустити його до наставника, або прийняти Святе Хрещення, або послати його до Господа Іісуса Христа.

Після цього за царським повелінням Михаїлу дали випити отруту, але вона не зашкодила йому. Тоді цар наказав обезглавити угодника Божого посеред Єрусалима.

Так в молодому віці Михаїл прийняв мученицький вінець. Його тіло забрала братія обителі святого Сави і поклала зі святими отцями. Кончина преподобномученика наступила в ІХ ст.

Добавить комментарий