Про піст і пісну трапезу

Починається Різдвяний Піст. Слава Богу, що він є, але давайте разом подумаємо, як зробити так, щоб Піст був сповнений радості, а не переживання на гастрономічні теми? Що таке взагалі Піст, і для чого він потрібний людині? І нарешті, чого ми чекаємо від будь-якого Посту, або чого чекає від нас Господь у ці особливі покаяні дні. Що має відбуватися в Піст із людиною віруючою? Що дає відмова від м’яса, яєць та молока?

Непрості запитання. Можна точно сказати, що потрібно спробувати, щоб зрозуміти самому лікувальні властивості Посту. Правильних слів можна сказати багато, але власний досвід не заміниш чужими порадами.

Можна сміливо стверджувати, що звичайна їжа, по можливості, повинна замінюватися їжею духовною. При цьому людина починає змінювати свій спосіб життя, звільняючи більше часу для роздумів про Бога, сенс життя та пошук істинної Любові, щоб цей багаж або хоча б його частину перенести на повсякденне життя після завершення Посту.

Людина намагається зробити генеральне прибирання у душі та змінити деякі життєві цінності, прагнучи доброчесного життя. І нарешті, людина більш усвідомлено готує себе до вічного життя, пізнаючи духовний світ, де все спрямоване до Царства Небесного, яке є головною метою православного християнина.

Можна, наприклад, запропонувати такий шлях проходження Посту.

На перше – читання та вивчення Біблії, без якої нам Бога не пізнати та не побачити. На друге – насичення піснями Псалтирі, яка є і молитвою, і прославленням Бога Його віршами. На третє – прогулянка у добрих справах з друзями, які бажають служити Богу всіма доступними засобами, замінюючи вечірній телевізор спілкуванням із тими, хто потребує нашої допомоги.

І, звичайно, головна Трапеза Посту – Божественна Літургія з її проханнями, подяками та покаянням перед Святим Причастям. Ось її пропускати в Піст настійно не рекомендується, щоб не було додаткових спокус.

Бажано згадати про гарні книги та забути про «вбивчий» інтернет, але на православні сайти «заходити» рекомендується. Поменше ходити на «раду безбожних» і привчити себе до постійної молитви: і вдень, і вночі. Усіх пробачити й нікого не засуджувати. Кинути палити, перестати лаятись і пити спиртне. Хіба це важко зробити? Звісно так! Але з Богом немає нічого неможливого.

Піст – це відпустка для душі. А от як цю відпустку провести, вирішуйте самі. Все у ваших руках і серцях, які люблять Бога. Піст дарований нам для нашого спасіння та духовного дорослішання. Святковий підсумок будь-якого Посту – це перемога духу над тілом, щоб душа раділа нашому єднанню з Богом. Ось заради цього ми і постимося кожен по силі своєї душі та можливостям, які дав Бог.

Приємного та душекорисного нам усім Посту, дорогі брати та сестри!
А сам Піст треба просто вистраждати та полюбити, як найкращу частину життя православного християнина.

Протоієрей Олександр Акулов.

Добавить комментарий