День пам’яті святої великомучениці Катерини

Свята великомучениця Катерина була дочкою Конста, що правив Олександрією Єгипетською в часи імператора Максиміна (305 — 313). Катерина жила в столиці — центрі еллінської освіти, вона мала рідкісну красу та розум. Дівчина отримала блискучу освіту, вивчала твори кращих античних філософів та вчених.
Юнаки з найіменитіших родин імперії просили руки прекрасної Катерини, але жоден із них не став її обранцем. Дівчина оголосила батькам, що згодна вийти заміж лише за того, хто перевершить її в знатності, багатстві, красі та мудрості.

Мати Катерини, таємна християнка, повела її за порадою до свого духівника, святого старця, який подвизався на самоті в печері неподалік від міста. Вислухавши дівчину, старець сказав, що знає Юнака, Який перевершує її у всьому. Катерина усім серцем загорілася побачити Небесного Нареченого. Істина, якої так прагнула її душа, відкрилася дівчині. На прощання старець вручив Катерині ікону Божої Матері з Богодитям Іісусом на руках і звелів з вірою молитися до Цариці Небесної — Матері того самого Нареченого дарувати побачити Її Сина.
Катерина молилася всю ніч і удостоїлася чудесного видіння: Пресвята Діва Марія просила Свого Божественного Сина подивитися на Катерину, яка схилила коліна перед іконою. Та Іісус Христос відвертав Свій лик від дівчини, кажучи, що Він не може дивитися на неї, бо вона потворна, злиденна та божевільна, як і кожен язичник, не омитий водами святого Хрещення.

У глибокій печалі Катерина знову пішла до старця. Він з любов’ю прийняв її, наставив у вірі Христовій, заповів зберігати чистоту й цнотливість та безперервно молитися, і здійснив над нею таїнство святого Хрещення. І знову святій Катерині було видіння Пресвятої Богородиці з Немовлям. Тепер Господь ласкаво дивився на неї і дав перстень, обручивши її Собі. Коли видіння скінчилося і свята Катерина прокинулася від сну, на руці її сяяв перстень — дивовижний дарунок Небесного Нареченого.
У цей час в Олександрію на язичницьке свято прибув сам імператор Максимін. Приносилися, як було заведено, і людські жертви — на смерть у вогні прирікали сповідників Христа, які не відступили від Нього під тортурами. Свята любов до мучеників-християн і сердечне бажання полегшити їхню долю спонукали Катерину піти до головного жреця та владики усієї імперії, імператора-гонителя Максиміна.
Назвавши себе, свята розповіла все про свою віру в Єдиного Істинного Бога й мудро викрила оману язичників. Краса дівчини вразила правителя. Щоб переконати її та показати торжество язичницької мудрості, імператор звелів скликати 50 найученіших мужів імперії, але свята з легкістю здолала мудрість мудреців, переконавши їх у свої правоті так, що вони самі увірували у Христа.
Максимін, не сподіваючись більше переконати Святу на поприщі науки, спробував спокусити її обіцянкою багатства і слави. Отримавши обурену відмову, імператор наказав віддати Катерину на жорстокі муки, а потім кинути у в’язницю.
Наступного дня мученицю знову привели на судилище, де під загрозою колесування запропонували їй зректися  християнської віри та принести жертву богам. Свята непохитно сповідала Христа й сама підійшла до коліс. Ангел розтрощив знаряддя страти, і воно розлетілося на шматки, вбивши багатьох язичників.

Після великих тортур свята Катерина непохитно засвідчила вірність своєму Небесному Нареченому — Христу, і з молитвою до Нього сама поклала голову під меч ката. Коли дівчині відрубали голову, з рани, замість крові, витекло молоко.
Мощі святої Катерини, за переданням, були перенесені Ангелами на Синайську гору. Вони були нетлінні й мали дивовижний аромат. У VI столітті, за одкровенням, були знайдені чесна глава та ліва рука святої мучениці, які були з почестями перенесені у новозбудований храм Синайського монастиря у Єгипті.

Рака зі святими мощами великомучениці Катерини у монастирі на Синаї

 

   Зараз вони зберігаються у невеликій мармуровій раці на     правій стороні престолу головного храму обителі на ім’я     Преображення Господнього. Святу голову Нареченої         Христової покриває зараз золотий вінець, а на палець     десниці одягнений дорогоцінний перстень в пам’ять її     божественного обручення.

 

Єгипет. Гора Синай. Монастир св. Катерини

 

За свою багатовікову історію Синайський монастир ні на день не припиняв Богослужіння. Після чудесного віднайдення й понині у обитель стікається безліч паломників. Тут, біля нетлінних мощей святої мучениці, віряни отримують за своїми молитвами дивовижні зцілення, заступництво та Божу допомогу.

Пам’ять святої великомучениці Катерини відзначається у всьому християнському світі з особливою пошаною та благоговінням. На її честь будують храми, багато монастирів називають її іменем. Багато жінок носять це богопрославлене, через святу великомученицю, древнє грецьке ім’я – Катерина, що означає завжди чиста.

 

Добавить комментарий