Необхідність жертовності сьогодні. Прп. Паїсій Святогорець

Світ втратив контроль над собою. Від людей відійшли любов і жертовність. Смак жертовної радості невідомий нинішнім людям, і тому вони такі змучені. Адже тільки тоді, коли ти береш участь у болі іншого, відбувається диво.

Якщо ж людина не зростить у собі жертовного духу, то вона буде думати тільки про себе і Божественну благодать не прийме. Чим більше людина забуває про себе, тим більше пам’ятає про неї Бог. Ті, хто вмирають героїчно, не вмирають. А якщо відсутній героїзм, то нічого доброго не чекай.
Наші роки схожі на вируючий і свистячий котел. Необхідні загартованість, відвага та мужність. Дивіться як би не виявитися непідготовленими, якщо щось станеться. Готуйтеся вже зараз, щоб ви могли дати відсіч труднощам. І Христос сказав: «Будьте готові» (Мф. 24,44), чи не так? Сьогодні, живучи в такі складні роки, нам треба бути не просто готовими, а тричі готовими, щоб не сказати більше!

Можливо, нам доведеться зустріти не лише раптову смерть, а й інші небезпеки. Отже, проженемо від себе прагнення влаштуватися зручніше! Нехай у нас працює любов і буде присутній дух жертовності.

Я бачу, як щось готується, ось-ось має статися та постійно відкладається. Весь час маленькі відстрочки. Хто переносить ці терміни? Чи Бог відсуває їх? А ну-но, ще місяць, ну-но, ще два!.. Так усе і йде. Але якщо ми знаємо, що на нас чекає, то потрібно розвивати в собі, наскільки зможемо, любов. Це найголовніше: щоб була між нами істинна, братерська любов.  Доброта, любов – це сила. <…> Ті, хто від чистої любові жертвують своїм життям заради того, щоб захистити свого ближнього, наслідують Христа. Ці люди — найбільші герої, їх боїться, тремтить сама смерть, тому що від любові вони зневажають її, й таким чином знаходять безсмертя, знаходячи під могильною плитою ключ від вічності та легко входячи у вічне блаженство.

Тому я й кажу вам: зростіть жертовність, братерську любов. Нехай кожен із вас досягне духовного стану, щоб коли опиниться у важкій ситуації, зміг вибратися з неї. Не знаходячись у духовному стані людина боїться, бо любить саму себе. Вона може й Христа зректися, зрадити Його.

Ви маєте наважитися на смерть. Ми віримо в те, що ніщо не минає даремно, що в нашій жертві є сенс.

Забирайте з ваших дій своє «я». Людина, виходячи зі свого «я», відступає від землі, рухається в іншій атмосфері. Поки вона залишається в собі, вона не може стати людиною небесною.

Духовного життя без жертви не може бути. Пам’ятайте хоч трохи про те, що існує смерть. І якщо нам все одно вмирати, не будемо занадто себе берегти. Не так, щоб шкодити здоров’ю, але й не так, щоб схиляти коліна перед спокоєм. Я не закликаю кидатися в небезпечні пригоди, але треба ж, брате ти мій, мати і трішечки героїзму!

Подвиги роблять не ті, хто ростом великий, а ті, у кому є відвага, широке серце та рішучість пожертвувати собою. У духовній відвазі немає варварства. Такі люди стріляють не у ворога, а довкола нього і змушують його здатися. Добрий вважає за краще бути вбитим, ніж вбивати. Людина, яка налаштована так, отримує божественну силу.

Люди ж злі, боягузливі та малодушні свій страх прикривають нахабством, бояться і себе, й інших, і тому від страху стріляють без зупинки. Мужність, відвага – це одне, а злість, кримінальність – зовсім інше. Для того, щоб досягти успіху, треба мати шалену, в хорошому сенсі, жилку. Той, у кому немає шаленої жилки, ні святим, ні героєм стати не може. Серце має стати безрозсудним.

У наш час відвага є рідкістю. Люди замішані на воді. Тому якщо, Боже борони, почнеться війна, одні помруть від страху, а в інших опустяться руки, бо вони звикли до доброго життя. Страх потрібен тоді, коли він допомагає людині звернутися до Бога. Страх же від нестачі віри, нестачі довіри до Бога – згубний.

Такий страх виганяється відвагою. Пам’ятатимемо: чим більше людина боїться, тим сильніше спокушає її ворог. Якщо людина не подвизатиметься, щоб стати мужньою, і не здобуде справжньої любові, то коли виникне якась складна ситуація, над нею навіть кури будуть сміятися.

Прп. Паїсій Святогорець. Слова.

Добавить комментарий