Батькам про виховання дітей

При обговоренні дитячих провин не обмежуйте ваші зауваження словами: «Як це соромно чи непристойно», а говоріть частіше: «Як це грішно й страшно».

Наскільки самі розумієте силу гріха, наскільки самі боїтеся його – нехай це буде написано на вашому обличчі. Ваша скорбота про провину дитині позначиться у її серці; ваші слова, що ви відповідаєте за її провину перед Богом, змусять її боятися тієї ж відповідальності. Тоді й ваше стягнення вона сприйматимиме як Боже покарання.

Амвросій (Ключарьов), архієпископ Харківський

» Найголовніше для батьків – це не помилки у вихованні, а просто неправильний вибір напрямку життя, – батьки не розуміють, що діти – це дар Божий їм. І тут як у казці про таланти: не можна закопувати в землю. Навпаки, треба примножувати цей дар. Ось немає такого розуміння! Тому навіть виник вираз: завести дітей. Наче завести господарство або воші. Це мало хто розуміє, хоч слово «відповідальність» часто звучить. Але така відповідальність – безвідповідальність. Ну, не відчуває людина своєї відповідальності перед Богом! Кого хоче виховати? І для кого чи для чого?

Зазвичай завдання таке, дуже помилкове: дітей виховати та створити для них самих, тобто їх виховати так, щоб їм було добре у житті. А у Бога зовсім інше завдання. Бог кожну людину кличе до життя з небуття з такою метою, щоб вона, ця людина, послужила Йому через своїх ближніх. Бо, слугуючи одному з цих малих, людина служить Самому Богу.

Протоієр. Димитрій Смирнов

Добавить комментарий