Сила мовчання. Протоієрей Ростислав Валіхновський

Протоієрей Ростислав Валіхновський, заслужений лікар України, опублікував чергове відео циклу проекту «Духовний імунітет»  про силу мовчання і мовчазності, про дбайливе ставлення до слова та увагу до серця.

«Мовчання та дбайливе ставлення до своїх слів і думок — це те, що нас духовно вдосконалює, наближає до Бога, – зазначив протоієрей Ростислав. – Святий цар і пророк Давид Псалмоспівець у 38-му псаломі говорить чудові слова про «приборкання язика мого». Він попереджає нас про те, що саме через марнослів’я ми часто скоюємо гріх.

Святі отці вчать, що мовчазність прикрашає людську душу. А щоб ця “прикраса” душі була сильною, ми маємо плекати в собі лагідність, незлобивість, смирення.

Смирення є головною рисою мовчазності.

Псалмоспівець Давид також наголошує, що той, хто зберігає вуста свої, той зберігає душу свою.

Натомість багатослів’я врешті породжує сум і спустошення, що є ознакою  нашого віддалення від Господа. Балакучість говорить про легковажність і є симптомом гордості.

Коли мовчання напрочуд важливе?

Мовчазність є особливо необхідною, коли ми стаємо свідками осуду близьких.

Так само ми маємо у мовчазно приймати будь-яку похвалу. Окрім того, як відомо, не можна перебивати співбесідника, треба уважно слухати іншого. Це є прояв поваги до людини та вихованості.

Слова є знаряддям цього віку. Мовчання є таїнством майбутнього віку. Мовчазність ми можемо розвинути тільки тоді, коли навчимося бути уважними до свого серця.

Водночас (зізнаймося собі) людина може бути мовчазною тільки зовні. А у серці її насправді – величезні верениці думок, слів, емоцій, які теж спустошують зсередини. Тож, мовчати треба не тільки вустами, а й серцем.

Мовчати також варто, якщо відвертість може зламати людину. Найкращий спосіб допомогти змінитися близькій людині – це наша молитва за неї.

Окрім того, характерною рисою для християнина має бути певна закритість — треба з великою обережністю та обачністю ставитися до того, що ми говоримо і з ким. Ця обережність допоможе нам і для спасіння душі, і для збереження від спокус і нападок.

Джерело

Добавить комментарий