Пам’ять преподобного Сави Освяченого

5/18 грудня Православна Церква вшановує день пам’яті преподобного Сави Освяченого.

Преподобний Сава Освячений народився у 439 році в Кападокії у благочестивій християнській сім’ї Іоанна та Софії. Його батько був воєначальником. Виїхавши у справах служби до Олександрії, він узяв із собою дружину, а п’ятирічного сина залишив під опікою дядька. Коли хлопчику йшов восьмий рік, він вступив у монастир святої Флавіани, що знаходився поблизу. Обдарований хлопчик незабаром навчився читати і добре вивчив Святе Письмо. Даремно батьки вмовляли святого Саву повернутися і одружитися.

У 17 років він прийняв чернечий постриг і досяг такого успіху в пості, молитвах і добродіяннях, що був удостоєний дару чудотворень. Провівши десять років у обителі Флавіани, преподобний вирушив до Єрусалиму, а звідти до обителі преподобного Євфимія Великого. Але преподобний Євфимій направив святого Саву до авви Феоктиста, настоятеля прилеглого монастиря зі суворим загальножительним статутом. У тій обителі пробув преподобний Сава послушником до 30-річного віку.

Іудейська пустеля

Після смерті старця Феоктиста, його наступник благословив преподобного Саву на самітницьке життя в печері: лише в суботу святий залишав усамітнення та приходив до обителі, брав участь у Богослужінні й приймав їжу. Через деякий час преподобному дозволили зовсім не залишати усамітнення, і святий Сава трудився в печері протягом 5 років. Преподобний Євфимій уважно стежив за життям юного монаха і, бачачи, як він духовно зріс, став брати його з собою в пустелю Рув, що знаходиться біля Мертвого моря. Вони виходили 14 січня і перебували там до Тижня Ваій. Преподобний Євфимій називав святого Саву отроком-старцем і дбайливо виховував його у вищих монашеських чеснотах.

Коли преподобний Євфимій відійшов до Господа (+ 473), святий Сава пішов із Лаври і оселився в печері біля обителі преподобного Герасима Йорданського (+ 475; пам’ять 4 березня). Через кілька років до преподобного Сави стали збиратися учні – всі, хто хотів чернечого життя. Так виникла Велика Лавра. За Божим велінням (з’явився вогненний стовп) монахи влаштували у печері церкву.

Лавра прп. Сави Освяченого

Преподобний Сава заснував ще кілька обителей. Багато чудес відбулося за молитвами преподобного Сави: серед Лаври забило джерело, під час посухи пролився рясний дощ, відбувалися зцілення хворих і біснуватих. Преподобний Сава написав перший статут церковних служб, називаний Єрусалимським, який прийнятий усіма Палестинськими монастирями. Все своє життя він присвятив Богу та служінню людям.

 

У 532 році преподобний Сава мирно відійшов до Бога, Якого возлюбив ще змалечку.

 

 

Добавить комментарий