Єпископ Сильвестр: Не перетворити Різдво на сезонну інтер’єрну прикрасу

Дискусії про дату святкування Різдва в черговий раз розділяють українське суспільство. «Чи розуміють ті, що прагнуть святкувати Різдво «з усією Європою», що древні традиції, які зберігає Церква є складовою культурно-релігійної самоідентифікації українців?

Як повідомляє Центр інформації Української Православної Церкви з посиланням на kdais.kiev.ua, у статті під назвою «Чи святкувати Різдво з усією Європою?» про це сказав ректор Київських духовних шкіл єпископ Сильвестр (Стойчев).

«В останні кілька років якраз напередодні різдвяних і новорічних свят, що наближаються, починається дискусія щодо дати святкування Різдва Христового. Сама дискусія вкотре показує заангажованість та непідготовленість багатьох учасників спору. Здавалося б, логічно, що календарне питання має вирішуватися шляхом вивчення календарної проблеми, проте звучать аргументи найрізноманітнішого характеру: ідеологічні, культурологічні, політичні та навіть економічні. Загалом, все, що, власне, не має жодного стосунку до самого Різдва», — наголосив архієрей.

Єпископ Сильвестр нагадав, що у XVI столітті західні церковні вчені вирішили реформувати юліанський календар, яким на той час користувався весь християнський світ. У 1582 році під час понтифікату папи Григорія XIII відбулася календарна реформа, яка торкнулася питання обчислення святкування Великодня, оскільки в рамках григоріанського календаря стало неможливим застосування традиційної пасхалії в тому ж обсязі, що й в юліанському. А для православного світу головним було не питання реформи календаря, а питання обчислення дати святкування Великодня з урахуванням нового календаря.

«Вказівка ​​на календарні умови святкування Великодня є вже у сьомому Апостольському правилі й потім неодноразово повторюється в інших канонічних текстах. У цих правилах є важлива вказівка: Великдень не повинен святкуватися раніше за весняне рівнодення», – зазначив єпископ Сильвестр.

За григоріанського календаря дотримання цієї умови святкування християнського Великодня неможливе.

«Дотримання цих канонічних правил (тобто одночасно і дотримання юліанського календаря) дозволяє дотриматися умов для знаходження відрізка часу, що узгоджується з усім Євангельським оповіданням про смерть і Воскресіння Христа», — пояснив єпископ.

Він підкреслив, що юліанський календар є частиною церковної літургійної традиції, і як будь-яка традиційна річ часто стає об’єктом критики.

«Чи розуміють ті, хто бажають святкувати Різдво “з усією Європою”, що їм доведеться зрештою відмовитися від звичної дати цілої низки не просто релігійних свят, а таких, що стали частиною культурної ідентифікації українців? Наприклад, свято Покрови Пресвятої Богородиці», — написав ректор КДАіС.

На думку єпископа Сильвестра, європейський формат святкування Різдва – Christmas – дедалі більше орієнтується на розваги. А це «перетворює Різдво врешті-решт на сезонну інтер’єрну прикрасу» (вираз Умберто Еко) — не найкращий ідеал для здебільшого релігійної України».

Єпископ Сильвестр закликав не поспішати з відмовою від своїх традицій на догоду модним трендам.

Джерело

Добавить комментарий