Навечір’я Хрещення Господнього

Другий Святий вечір відзначають напередодні свята Хрещення Господнього – 18 січня.

Святки закінчуються навечір’ям, або Другим святим вечором, напередодні свята Хрещення  Господнього.

Слово навечір’я означає переддень церковної урочистості, а друга назва — святвечір (або сочевник) пов’язана з традицією цього дня варити пшеничний узвар з медом та родзинками — кутю (сочиво).

Зважаючи на важливість події, що відбулася наступного дня в житті Господа Іісуса Христа, Церква встановила піст. Саме звідси і пішла традиція варити сочиво (кутю). Ця страва не є обов’язковою, але настільки зручною, що стала традиційною повсюдно. Дотримання посту цього дня допомагає краще відчути велич та радість свята Хрещення: «Сіце бо окормляємі Божою Благодаттю, ліхоімства свободімся», каже нам Типікон. Під лихварством розуміється все, що вживаємо понад потребу, і нехай мірилом тут буде кожному його совість.

Міру посту віруючі визначають індивідуально, за силами та благословенням духовника. Цього дня, як і в Різдвяний святвечір, не їдять до виносу свічки після Літургії вранці та першого причастя освяченої води.

У Другий святвечір, після Літургії у храмах відбувається велике освячення води. Водоосвячення називається великим через особливу урочистість обряду, у якому скрізною ниткою проходить спогад Євангельської події, яка стала не тільки першообразом таїни очищення гріхів, але й дійсним освяченням самого єства води через занурення в неї Бога в тілі. Вода ця називається Агіасмою, або просто хрещенською водою. Під впливом Єрусалимського статуту, з 11-12 століття водоосвячення відбувається двічі — і в Хрещенський святвечір, і безпосередньо у свято Богоявлення. Освячення в обидва дні відбувається однаковим чином, тому вода, що освячується в ці дні, нічим не відрізняється.

Є благочестива традиція кропити в цей день освяченою водою своє житло зі співом тропаря Богоявлення. Хрещенську воду весь рік вживають натще у невеликих кількостях, зазвичай разом із шматочком просфори.

За матеріалами джерела

Добавить комментарий