Собор Предтечі й Хрестителя Господнього Іоанна

7/20 січня Православна Церква відзначає свято Собору Предтечі й Хрестителя Господнього Іоанна. Наступного дня після великих Господніх і Богородичних свят традиційно Церквою як знак великої шани встановлено згадувати тих святих, які особливим чином і особисто послужили даній священній події в історії людства.

Після Богоявлення Церква вшановує того, хто хрестив у Іордані Спасителя всього світу.

Святий Предтеча і Хреститель Господній Іоанн, найбільший з пророків, завершує історію Старозавітної Церкви та відкриває епоху Нового Заповіту. Пророк Іоанн Хреститель – після Діви Марії є найшанованішим святим, як каже про нього Євангеліє: «Найбільший серед народжених жонами».
З милості Божої він уникнув долі тисяч убитих немовлят у Вифлеємі та його околицях. Святий Іоанн виріс у дикій пустелі. Бог готував його до великого служіння. Він жив чистим, суворим життям: постійно перебував у пості та молитві. Пророк Іоанн носив грубий одяг, прихоплений шкіряним поясом, харчувався диким медом та акридами. Він був у пустелі до тих пір, поки Господь не покликав його в тридцятирічному віці до проповіді  єврейському народу.

Підкоряючись цьому покликанню, пророк Іоанн з’явився на берегах Йордану, щоб приготувати народ до прийняття очікуваного Месії (Христа). До річки перед святом очищення у великій кількості сходилися люди для релігійного омовіння. Там і звернувся до них Іоанн, проповідуючи покаяння й хрещення та залишення гріхів. Він безбоязно та суворо викривав пороки як простих людей, так і сильних світу цього. Сутність його проповіді полягала в тому, що перш ніж отримати зовнішнє омиття, люди повинні були морально очиститися, і таким чином приготувати себе до прийняття Євангелія. Звичайно, хрещення Іоанна не було ще благодатним таїнством християнського хрещення. Сенс його полягав у духовному приготуванні до прийняття майбутнього хрещення водою та Святим Духом.

За словами однієї церковної молитви, пророк Іоанн був світлою ранковою зіркою, яка своїм блиском перевершувала сяйво всіх інших зірок і віщувала ранок благодатного дня, що освітлювався духовним Сонцем Христом (Мал. 4, 2).

Коли очікування Месії досягло найвищого ступеню, прийшов до Іоанна на Йордан хреститися і Сам Спаситель світу, Господь Іісус Христос. Хрещення Христа супроводжувалося чудесними явищами — сходженням Святого Духа у вигляді голуба і голосом Бога Отця з неба: «Це Син Мій улюблений…»

Отримавши одкровення про Іісуса Христа, пророк Іоанн говорив народові про Нього: «Це Агнець Божий, що бере на Себе гріхи світу». 

Хрещенням Господа Іісуса Христа пророк Іоанн завершив і ніби закарбував своє пророче служіння, вказавши людям на пришестя у світ Спасителя.

 

Добавить комментарий